Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви в петък, че украинският президент Володимир Зеленски трябва да се извини след публичния спор с американския си колега Доналд Тръмп в Овалния кабинет, инцидент, който той описа като „фиаско“.

Тръмп и Ванс презират Зеленски – пълната стенограма от крайното унижение и скандала в Овалния кабинет | RNS

В интервю за CNN Рубио призова украинския лидер да се „извини за това, че е направил този инцидент фиаско, в което се е превърнал за него“.

Тръмп прие Зеленски в Белия дом в петък, за да финализира преговорите по ключово украинско споразумение за редкоземните елементи, пакт, който гарантира продължаваща помощ на САЩ срещу руската инвазия в замяна на достъп до тези ресурси.

(ВИДЕО) Безпрецедентно! Скандал в Овалния кабинет! Зеленски е „мъртъв“! Всички знаеха истината, но Тръмп и Ванс я казаха! | RNS

По време на срещата обаче г-н Зеленски напусна президентската резиденция сам, без да прави никакви изявления и без да подпише споразумението – смятано за една от последните надежди за запазване на връзката между Киев и Вашингтон – след разгорещена размяна на реплики с американския президент пред основните медии, събрани в Овалния кабинет и Тръмп заяви: „Ако нямахте нашите оръжия, войната щеше да приключи за две седмици в полза на Русия.“

Освен това Рубио каза, че „когато започнете да говорите толкова агресивно, няма да привлечете хората на масата за преговори“.

„Започвате да оставате с впечатлението, че може би Зеленски не иска мирно споразумение. Той казва, че го иска, но може би не го прави“, каза държавният секретар.

(MH с AmBar/Източник: CNN/Снимка: DPA/Consolidated News Photos)

Източник MSN