Новоизбраният кмет на община Варна – Благомир Коцев, разясни подробно в социалната мрежа, че 600-те служители на Община Варна, работят при нечовешки условия, част от тях без липса на дневна светлина и с компютри на 5 и повече години. Варненци реагираха остро на публикацията му. Коментиращите призоваха да се заеме с реалните проблеми на морската столица, а ненужно раздутият щат на чиновници да бъде сведен до 200 души. Те да бъдат компетентни и наистина да работят за варненци. Пък с икономисаните средства от отстранените заплати, останалите в билдинга да получат адекватна техника.
От публикацията на Благомир Коцев става ясно, че жаждата за уреждане на „наши хора“ при управлението на Иван Портних е била толкова огромна, че освен по мазета, чиновниците са настанени и в тоалетни. Само и само да са на заплати всички с покровители, от които е зависела властта.
Вместо да оптимизира състава на заплатаджиите в билдинга, които през последните 20 г. станаха 4 пъти повече от времето на Кирил Йорданов, Благомир Коцев благодари на екипа си и обеща на варненци да ги запознае при какви условия подчинените му се трудят. Това е един от първите знаци, че градоначалникът е в подчинено положение от мнозинството, което не стига, че е раздуто до безобразие като щат, но и сред назначенията са роднини и любовници на близките до предната градска управа. Поради което никой на никого не може да прави забележки, нито да го накара да свърши нещо.
От изявлението му разбираме само счувствието към канцеларските „труженици“, няма и намек за това колко неефективно е присъствието им в сградата. Няма и помен от разказ за това, че ако отидеш за една справка, те разкарват по етажите от отдел в отдел, в нежеланието си някой да свърши работата. Но, при получаването на заплатите, ситуацията е съвсем различна. Всяка промяна в национален план води да повишаване на чиновническите заплати в Община Варна и е повече от обяснимо, че няма мотивация да се работи, след като възнаграждението и без друго си върви.
На кметската публикация са реагирали десетки варненци, като нито един от тях не подкрепя жалостта, която той споделя. Напротив – хората са категорични, че тази администрация трябва да бъде съкратена до една четвърт от сегашната бройка, а назначаваните наистина да работят, не да препращат хората из сградата. Има и коментари, че ако Коцев не се заеме с реалните проблеми, това няма да е добре не само за града, но и за него.
Поведението на Благомир Коцев в случая е резонно, защото той би искал да покаже колко лош работодател е бил предшественика му – Иван Портних. Но, варненци не се вълнуват от този факт – което е видно и от избора им кой да бъде кмет. Има опасност докато Коцев напада предшественика си по тази тема, варненци да изгубят надежда, че той ще промени практиките, заради които гласуваха против Портних на изборите преди дни. Даже да си стигне до още по-неприятна ситуация – гласоподавателите да приемат, че на Коцев са му по-мили протежетата на вече заминалата си местна власт, вместо интереса на варненци.
Другият съществен факт в случая е, че фактически 600 души са били Ок с лошите условия на труд или са преценили, че могат да жертват очакванията си срещу заплатите, които получават. Т.е. той е твърде емоционален по тема, по която главните действащи лица, респективно – засегнати, не са толкова. Още повече, че едва ли някой от „страдалците“ е държан насила на работа в Общината. А, по-скоро ситуацията е, както казва братът на моя колега: „Лошо е да си общинар, но е по-добре, отколкото да работиш нещо!“.