Варненското читалищно сдружение (VCA) е основано през 1950 г. от група жители с обществено мислене в едноименното село край град Драйдън, Ню Йорк. Оттогава до днес е в непрекъсната експлоатация.

VCA съществува изключително за благотворителни и образователни цели, включително подобряване на качеството на живот във и около Варна и за осигуряване на здравословни развлекателни и образователни дейности.

VCA е корпорация с нестопанска цел с обозначение 501c3 от IRS. Управлява се от борд на директорите на доброволни начала, който ръководи дейността и поддържа сградите и имуществото на VCA. Членството е безплатно и включва всички жители на град Варна.

Историята на сдружението е описана в статия под заглавие „Те го направиха сами“ от Луиз Рани, публикувана на 19 октомври 1957 г.

Следващите параграфи са от статията на г-жа Рани и предоставят преглед на ранните дни на VCA:

„Една пролетна вечер на среща жените от Варна обсъдиха необходимостта от местна организация, която да заинтересува техните съпрузи и деца, център на дейности за цялото семейство. С оглед на това беше проведена публична среща и присъстващите бяха ентусиазирани от проекта. За кратко време уставът и правилникът са изготвени. Първото заседание е на 23 юни 1950 г. Избрани са дванадесет членове на борда, които имат задача да организират програма и да съберат пари.

Тяхната най-голяма схема за печелене на пари е продукцията на шоуто Talent Scout. С обещанието на Тед Мак да пусне победителите в телевизионната си програма, варненската асоциация убеди 13 училища да проведат шоу за таланти. След това финалите бяха проведени в Cornell’s Bailey Hall;

приходите бяха споделени със спонсорираща група от университета;

Тед Мак взе седем от 29 участници през първата година. Най-хубавото е, че Варна събра $800 и продължи да прави такива печалби през следващите четири години.

За да притежават собственост Варненското читалищно сдружение се регистрира през 1951 г. и купуват акър земя с намиращите се на нея стара плевня и автобус, превърнат в закусвалня.

Варненци от всички възрасти се присъединиха като работните пчели, за да почистят закусвалнята. Започват да се провеждаха публични вечери и  карнавали, шоута на таланти и всяка схема за печелене на пари, която групата можеше да измисли, включително продажба на сандвичи на разпродажбата на овце в павилиона за съдии на Корнел.

Когато пожар унищожава закусвалнята през 1953 г., Асоциацията решава да поеме по-голям дълг и да построи нов център. Проектът започва да се реализира с доброволен труд и щедростта на местните търговци. Всички изглеждаха готови да подадат ръка. Варненци наистина само изкопават за основите на сградата, приемат скиците от архитект за това как да изглежда сградата. Живеещ на 14 мили зидар дойде да им покаже как да поставят бетонните блокове. Когато имаха нужда от бетонобъркачка, местната радиостанция обяви нуждата им и за нула време някой наблизо им даде назаем. До декември 1954 г. проектът е завършен след над 4 500 часа доброволен труд, положен от повече от 120 души.

Заради пожара, който унищожи закусвалнята през 1953 г., жителите на района виждат необходимостта от собствена противопожарна компания и в резултат на това основават Доброволната пожарникарска асоциация с членове от Варна и Елис Холоу. Нейната централа и трите противопожарни автомобила, които сега притежават, е в сградата на читалището във Варна. Когато мястото е необходимо за танци или вечеря, машините се изкарват извън сградата.

Варненското читалищно сдружение организира традиционно партита за Хелоуин, Коледа и Свети Валентин, както и кламбаки за пожарникарите след полевия ден. Сградата също се дава под нем и на много различни местни организации за техните срещи. Със спонсорството на Общественото сдружение варненският скаутски отряд нарасна до 30 члена. Шестима от членовете му станаха орли скаути. В училището за игра това лято се включиха 34 деца на възраст 3-7 години.

Обществените вечери, организирани от жените в първите дни, стават все по-популярни. Тогава не бяха много групите, които сервираха пилешко барбекю и беше много търсено.

Заради множеството заявки за вечери, сервирани другаде, се развива и кетъринг сервиз. Преносимите, сгъваеми ями за барбекю поемат до 400 пилета наведнъж. Салата, картофи, рулца с масло и сос за барбекю се приготвят предварително от различни хора в домовете им. Сладоледът е опакован в сух лед. Кетъринг услугата е обслужила до 600 за 40 минути и вероятно би могла да обслужи до хиляда на една вечеря. Те напускат границата на селцето и доставят кетъринг служили, окръжни агенти, учители по домакинство, гимназии, продажби на добитък, събирания на колежи, братства, кръвни банки, селскостопански инженери, асоциация на Finger Lakes Trailer и т.н.

Варненци наистина са задружни!“

В годините Варненското читалищно сдружение превръща и базата си в място за публични информационни срещи, събития, частни партита, както и център за реализиране на спонсорирани дейности като следучилищната програма на Варна.

Сдружението предоставя безплатно базата си и на други правителствени агенции, особено когато темата е от особен интерес за членовете на VCA.

Общественият център е избирателен пункт за училищен окръг на град Итака и за окръг за избори на окръг Томпкинс в град Драйдън.

Източник varnacommunityassociation.org