Ватиканът е символ на християнството. Истината е, че името Ватикан не е нито латинско, нито гръцко и не може да бъде проследено и свързано с Библията.
Ватикана е символ на християнството. Истината е, че името Ватикана не е нито латинско, нито гръцко и не може да бъде проследено и свързано с Библията.
Думата, с която свързваме с Църквата, е тясно свързана с етруската богиня Ватика. Както ще научите, името „Ватикана“ предшества християнството и е забулено в мистерия.
Градът на Ватикана е основан на 11 февруари 1929 г. Разположен в Рим, Италия, той е най-малката независима държава в света, както по население, така и по площ. Градът има население от около 840 души и площ от приблизително 108 хектара. Ватикана е символ на римокатолическата вяра и нейната сила , а авторитетът на Светия престол се разпростира върху католиците по целия свят.
Античната богиня Ватика от подземния свят
Името Ватикана е истинска мистерия. Тя няма нищо общо с Библията, гръцкия език или латинския език. Както и много други християнски традиции и обичаи, името, което свързваме с Църквата, има езически произход.
Преди повече от двадесет и осем века и преди легендарното основаване на Рим от Ромул и Рем , имало един народ, наречен етруски.
Преди около 3000 години мистериозните етруски , заселили се в район на Централна Италия и управлявали района на Средиземноморието преди възхода на Рим.
В етруския свят жените, за разлика от техните съвременници в гръцката цивилизация, се радват на голяма свобода.
Все още се опитваме да овладеем трудния език на етруските, но през годините научихме много за техните вярвания и ежедневие. Във фактите повечето от знанията, които притежаваме за римската цивилизация, идват от етруските.
Етруските не погребват мъртвите си в стените на градовете си. Вместо това те построили огромно гробище на склона на хълма край древния град в района, който по-късно станал град Рим.
За съжаление по-голямата част от етруската литература и митология са загубени, но знаем, че пазителят на този некропол е етруската богиня Ватика . Тя била богинята на Подземния свят и нейният дълг бил да наблюдава внимателно онези, които са починали.
Етруските вярвали в отвъдния живот.Изглежда, че вярванията на етруските за отвъдния живот са подобни на тези на древните египтяни. Запазването на останките на починалия е важно за оцеляването и успешното пътуване до следващия живот.
Откъде идва името Ватикана?
Ватика имало и няколко други подобни значения в древния етруски. Името не се свързвало само с богинята на Подземния свят. Ватика също е горчиво, не много вкусно грозде, използвано от селяните за производство на евтино вино. Гроздето, както и една трева със същото име, растат на склона. Когато хората го изяли,преживявали халюцинации и думата преминала на латински като синоним на „пророческа визия“. Латинската дума vaticinor означава „предсказване, пророчество“ от vatis „поет, учител, оракул“.
Някои твърдят, че името идва от изчезналия етруски град, наречен Ватикум.
Според ватикански куратор обаче Ватиканският хълм го приема от латинската дума Vaticanus, a vaticiniis ferendis, в алюзия към оракулите или Ватиции, които са били предадени в миналото тук.
Затова можем да заключим, че произлизането на името Ватикана е неясно, но повечето изследователи смятат, че името е заимствано от етруския език.
Библиотеката на Ватикана е основана през 1451 г. с над 80 000 ръкописа.
През 2014 г. Ватиканската библиотека разполага с 4 000 древни ръкописа, достъпни безплатно онлайн .
Тайните архиви на Ватикана не са толкова тайни, колкото мислят мнозина. През 1881 г. папа Лео XIII позволи на учените да посетят частен архив за първи път, а в съвременните времена е възможно да получат достъп до документите, но външните лица трябва да знаят какво търсят, защото в архива има 52 милиона рафта.
ИЗТОЧНИК ezoterikabg.net