Морската столица на България е вдъхновила с красотата си и благородник, който кръщава замък на нейното име. Дворецът „Варна“, намиращ се близо до датския град Орхус е разположен в гориста местност и е построен през 1908 г. в неокласически стил.
Поводът е Датското национално изложение 1909 г. По онова време строeжът му предизвиква множество дебати, защото местните хора се опасявали, че постройката ще наруши спокойната и красивата гора. Въпреки това архитектът Егерт Ачен успява да впечатли жителите на града с дизайна на сградата, в който се преплитат датски стил и китайска пагода.
Така Варненският дворец официално отваря врати на 18 май 1909 година.Няколко години преди да се появи замъкът общината се опитва да се възползва от красивата морско – горска територия и я превръща в туристическа дестинация, до която хората стигали с корабчета. Тогава бил построен и първият мост в местността.
Замъкът е издигнат в имението на барон Кристиян Герсдорф и това не е случайно. През 1828-1829 г. той служи като генерал в руските войски в България по време на Освободителната война. Аристократът се влюбва в черноморския ни град и когато се завръща в родната Дания, кръщана местността Варна.
Изборът на име не бил особено труден, защото според него Орхус много си приличал с българския град, друга причина била преводът на името – „красива гледка“.
Тогава на хълма е имало само една стара мелница, затова баронът нарекъл мястото „Varnamøllen“ (Мелница Варна). Така години по-късно с построяването на двореца, основната част на името се запазва.
Мястото се превръща в популярна дестинация за соарета, литературни вечери, концерти, конференции, романтични сватбени празненства и партита по онова време, от които са запазени и много снимки.