Варна се намира на 10 километра от Шабац и на 96 от Белград. Землището му е разположено на 2 400 хектара обрботваема земя и над 4 000 гори. Граничи с Добрич. В последните години в селото се развива бизнеса с отглеждането и търговията на ягоди.
Варна има всичко!, категоричен е местният жител Влада Андрич пред Radio Televizija As Šabac.
Варна е имала Дом на културата, здравна служба, училище, поща, църква. Много повече отколкото имат и днешните села. Било е единственото село с обществена баня. Всички са я ползвали.Докато по другите места се къпели в корито със стоплена на огъня вода, тук имало 6 кабини с течаща топла вода. Нагревателят бил свързан с контейнера, който бил над сградата. Вода и по естествен път – топлата нагоре, студената – надолу, преминавала през системата е течала в кабинките. Водата идвала от кладенец, изкопан до здравната служба. Къпането траело 15 минути. Събота е била ден за къпане.
Варна е имала и община до шестдесет и някоя годна. Варна има и едноименен футболен клуб на 86 години.
Имали са всичко от 1953 до 63-а година. За това жителите на Варна не са участвали в експанзията към градовете, споделят местните.
Първото запазено до днес споменаване на Варна е от 1220 година. Някой си Чауш я споменава като село с 10 къщи. До 1730 г. Варна имала само 18 къщи.
В последното столетие Варна балансира населението си и няма типичния отлив на хора от него.
1903 г. е започнал градежът на църквата във Варна с помощта и на жителите на Меткович, Слатина, Добрич и Вранино. Храмът е посветен на апостол-евангелиста Марк. Осветен е през 1911 г. Варненци трудно влизат в храма, разказва отец Вероюва Джорич, който е протойерей и ставрофор на църквата. Той е тук от 1996 г. и ще остане до пенсия, като има задължение да го остави така добре поддържан, както го е намерил. Само на големите празници или ако имат семеен повод за това или са поканени от съседи, допълва той. В църквата се съхранява старо Евангелие на Марк. Градската управа не помага на храма.
Основното училище във Варна е започнало да се гради през 1950 г. То носи името на наречения „сръбски Тургенев“ – Лаза Лазаревич. Психиатър по образование, той става един от най-известните и любими сръбски автори с разказите си, преливащи в свеж хумор и интересни теми. Лазаревич е бил личен лекар на крал Милан Обренович. За последната си творба, разказът „Той знае всичко“, Лазаревич получава награда от Сръбската кралска академия. Училището работи на две смени. В него се обучават 180 ученика с по 15 ученика в клас. Ръководството на учебното заведение се гордее с възпитаниците, част от които вече са уважавани лекари, фармацевти и университетски преподаватели. Училището обаче, има нужда от закрит физкултурен салон.
Една от забележителностите на Варна е вила „Албедо“. Тя е категоризирана първа категория за културен туризъм. Тази година тя чества 40 години работа в туристическия бизнес. През това време вилата е спечелила най-високите отличия на сръбския туристически бизнес. В нея се провеждат различни обществени събития, посветени на бита, културата и историята на района. Провеждат се сватбени и други семейни тържества. Като обществен център съживява културата в селото, включително и с възпитание на подрастващите в обич към природата.