След лежерното решение всеки сам да си „преценя“ от кой пол е и в какво да се състезава, стана ясно, че единственото нещо, което спортистите имат право е да искат различни съблекални за биологичните полове мъжки и женски.
Преди дни избухна поредния скандал в плуването, предизвикан от 23-годишната Лия. Родена като Уил тя заема 462-ро място в ранглистата на САЩ преди да се обяви за жена. След като се прехвърля да се състезава с дами, Уил-Лия вече е национален шампионк на 500 ярда свободен стил.
През 2022 г. част от съотборничките ѝ от университета в Пенсилвания изпратиха писмо до Националната колежанска асоциация (NCAA) с искане тя да бъде отстранена. Тогава те изтъкнаха, че подкрепят избраната от нея идентичност, но „биологичният пол е напълно различно нещо от това как всеки възприема себе си“. Състезателките бяха против и използването на една и съща съблекалня от тях и Уил-Лия, припомняйки, че при нормални условия поведението му би било определяно като форма на воайорство.
В отговор от Международната федерация по плувни спортове (FINA) излязоха с решение, че занапред при жените ще могат да се състезават мъже, само ако са сменили пола си преди 12-годишна възраст.
Припомняме, че преди дни организаторите на Европейското първенство по фигурно пързаляне във финландския град Еспоо си поставиха за основна цел равенството и разнообразието на хората. В същото време нямаше място за руските спортисти, които, както изглежда, не попадат в нито една от категориите. Но за първи път се появи транссексуален фигурист, чието представяне на церемонията по откриването беше просто болезнено за гледане. Мина-Мария Антикайнен беше мъж на име Марку-Пека. На 43 той реши да разкрие тайната на света и се нарече жена. Като дете Марку-Пека мечтаеше за кариера във фигурното пързаляне, но не можа да изпълни желанието си. На 50-годишна възраст той решава да се занимава с този спорт, в репертоара му дори има програма, базирана на известния телевизионен сериал „Зена – принцесата на войните“.
Преди дни – вече на 59 години, той/тя сбъдна мечтата си.