Американската фондация „Гети“ отпуска 60 000 долара за ремонт на паметника на връх „Бузлуджа“. Това съобщи американското посолство на страницата си в социалната мрежа.
Според архитекти от цял свят паметникът е абсолютно уникален в световен мащаб. Това го прави и част от архитектурното богатство на България.
Фондация „Гети“ е ангажирана с опазването на световното културно наследство. Дислоцираната в Лос Анджелис организация реализира стратегически инициативи за съхраняване на историята.
Паметникът на връх „Бузлуджа“ е изграден през 1981 г. с дарения малко над 14 млн. лв. в чест на конгреса, на който се учредява Българската социалдемократическа партия. Той се намира до географския център на България. В петолъчката му са вградени осветителни тела, които позволяват да се види от румънския бряг на Дунав и от брега на Бяло море в Беломорска тракия.
Днес някои го определят като най-големия идеологически монумент на социализма. Същият е обявен за исторически и архитектурен резерват. За комунистите той е светиня. Не случайно лидерът на БСП – Корнелия Нинова поиска държавата да го продаде на БСП.
През тази година „Гети“ ще финансира 13 сгради от Бразилия до България.
Ето кои са те:
13-те сгради (пълни описания на проектите, достъпни тук ), получили финансиране тази година, включват:
Rietveld Academie , Амстердам, Холандия (архитект: Gerrit Rietveld, 1963)
Басейни , Леса, Португалия (архитект: Алваро Сиза, 1966)
Международни панаири , Дакар, Сенегал (архитекти: Жан-Франсоа Ламоре и Жан-Луи Марин, 1974 г.)
Кувейт Куве , Кувейт Сити, Кувейт (архитект: Malene Bjørn, 1976)
Monasterio Benedictino de la Santísima Trinidad de las Condes , Сантяго, Чили (архитекти: Брат Мартин Корея и Габриел Гуарда OSB, 1964)
Университет Obafemi Awolowo , Ife-Ife, Нигерия (архитект: Arieh Sharon, 1962-76)
Бялата кула , Екатеринбург, Русия (архитект: Мойсей Рейшер, 1929-31)
Стадион „Sardar Vallabhbhai Patel“ , Ахмедабад, Индия (архитект: Charles Correa; структурен дизайн: Mahendra Raj, 1966)
Oberstufen-Schulzentrum Wedding (средно училище) , Берлин, Германия (архитекти: Pysall, Jensen, Stahrenberg & Partner, 1976)
Тектонски сгради в зоологическата градина и замъка Дъдли, Дъдли, Западен Мидландс, Обединеното кралство (архитекти: Бертолд Любеткин и Тектонската група, 1937 г.)
Следващата сграда получи грант за планиране Keeping It Modern през 2019 г., а тази година получи още една за незабавното стабилизиране на вътрешните си произведения на изкуството:
Паметник Бузлуджа , връх Хаджи Димитър, България (архитект: Георги Стоилов, 1981 г.)
Следните две сгради получиха по-рано гетски субсидии за проучвания и планиране за опазване и сега получават безвъзмездни средства за изпълнение в подкрепа на усилията за лечение:
Първа презвитерианска църква , Стамфорд, Кънектикът (архитект: Уолас К. Харисън, 1958 г.)
Ганди Бхаван , Чандигарх, Индия (архитект: Пиер Жанерет, 1962 г.)
Решението на фондацията бе посрещнато с негодувание от Атлантическия съвет, както и от пострадали от „комунистическия режим“. Според тях този монумент е паметник на злото и не трябва да бъде опазван.
ВИДЕО Аз Обичам Да Пътувам