С 8 гласа „за“ Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет гласува доверие на Марин Маринов да бъде следващият административен ръководител – председател на Апелативен съд – Варна. Така той заема мястото на досегашния титуляр – Ванухи Аракелян (на снимката – бел. ред.).

Досега Маринов ръководеше Окръжния съд в града. Другият кандидат в процедурата беше досегашният зам.-председател на Апелативния съд Янко Янков, който бе подкрепен от Общото събрание на съдиите в институцията. Двама от членовете на Съдийската колегия гласуваха с „въздържал се“, тъй като Законът за съдебната власт предвижда, че кандидат от по-ниско ниво се избира за председател само по изключение, а такова в случая няма.

Двамата кандидати представиха концепциите си за стратегическо управление на съда и отговориха на множество въпроси на ВСС. Изказалите се членове на Съдийската колегия акцентираха на изключителните професионални и лични качества на двамата опоненти. Изразилите подкрепа за Марин Маринов дадоха ласкави оценки за лидерските му качества, организационни умения, иновативните идеи и отдадеността му на решаването на проблема с липсата на адекватна Съдебна палата във Варна. Адмирирана бе инициативността му в различни проекти, свързани със съдебната власт.

„В изказванията на колегите, а и в изложените становища на двамата кандидати, определено не се спомена нито един обективен факт, който да обуславя извода, че Апелативен съд – Варна се нуждае от някаква коренна, радикална промяна. Касае се за един съдебен орган с отлично работеща структура, с изявени професионални качества на съдийския състав, с опитен ръководен състав, с оптимизация в много широки сфери на дейност“, коментира председателстващия заседанието на Съдийската колегия на ВСС и председател на ВКС Галина Захарова.

Марин Маринов е завършил право в Софийския университет. Кариерата му започва като младши съдия в Окръжен съд – Варна. След това последователно е съдия в Районния и в Окръжния съд. От 2014 г. до настоящия момент е председател на последния. Участвал е в множество работни групи, включително за въвеждането на задължителна съдебна медиация, за механизмите на възстановителното правосъдие, за оптимизацията на Единната информационна система на съдилищата, за изменение и допълнение в Закона за съдебната власт. Професионалната му квалификация включва области като дружественото право, търговската несъстоятелност, правата на интелектуалната собственост, детското и младежкото правосъдие, трансграничната организирана престъпност и др.