Всички в България знаят до болка повтарящия се рефрен, че заради лошия соц българите не са яли целогодишно банани. Пропагандата за бананите и дънките, буквално разруши НРБ и създава напълно фалшива митология.

Тук ще споменем няколко безспорни факта за „злочестото“ минало и „благоденстващото“ настояще по темата с бананите в България.

Първо, да няма целогодишно банани в НРБ, една от основните причини е факта, че хладилните контейнери, в които те могат да се съхраняват и транспортират при задължителна благоприятна температура, са изобретени през втората половина на миналия век. Не в България – в света! След това започват да се използват в промишлеността.

Второ – у нас банани са пристигали поради международни договорености от:
Куба – най-близкият съюзник на СССР, но с малко производство на банани
Виетнам – доставял банани за СССР
Сомалия – имала търговски връзки с някои соц. страни
Еквадор – макар да не е социалистическа държава, е продавал банани на Източния блок

Кога узряват бананите?
Бананите нямат строго фиксиран сезон на узряване, защото растат в тропическия климат и могат да се берат целогодишно.
Фази на узряване:
На дървото – Бананите растат 4-6 месеца след цъфтежа и се берат зелени, когато са напълно развити, но все още твърди.
По време на транспорта – Те се транспортират в хладилни условия (13-15°C), за да не узреят прекалено рано.
В складове с контролирана атмосфера – Вносителите ги съхраняват при повишени нива на етилен, за да активират узряването.
В магазините и домовете – След като бъдат доставени, бананите узряват естествено на стайна температура в рамките на няколко дни.

Трето – защо бананите не са били приоритет на НРБ:
През 60-те години, когато е започнало масовото използване на съоръженията за транспортиране и съхранение на банани, България е на първо място в света по износ на грозде и на малини. На челните места в света по износ на ябълки.

През 1987 г. България е изнесла 40 009 тона ябълки срещу 268,8 тона през 2021 г. (Разликата е 149 пъти). През 1988 г. изнесените ябълки са 41 169 т срещу 104, 5 тона през 2022 г. ( 394 пъти), а през 1989 г. данните сочат, че износът на ябълки е 48 740 т срещу 107,7 тона през 2023 г. (452,5 пъти!!!).

Впрочем през 1963 г. за пръв път България е на първо място в света по износ на домати. От произведените 760 000 тона – 240 000 са били за износ.

Износът на сливи и праскови е видимо по-голям в края на 80-те години спрямо 2021-2023 г.

Тук няма да коментираме консервените фабрики, между които и „Марица“ – най-голяма на Балканите. Нито в подробности асортимента на продукциите. Ще упоменем, че НРБ е произвеждала 150 вида натурални сокове от екологично отгледани плодове и зеленчуци в чиста земя.

Между другото, преди бананите не са били държавен приоритет точно както сега не е приоритет на държавата да осигури лечение на тежко болни деца, чиито работещи родители нямат никакъв шанс да съберат необходимите 6-цифрени суми за живото спасяващи операции! Е, измеренията са различни, но фактите са необорими!

Четвърто – времето на соца е време и на студената война. Т.е. съществуват санкционни режими между двата лагера, като в замяна на „недостатъчния“ внос на банани, ние сме консумирали и изнасяли чисти плодове. Не се е налагало пиенето на витамини, а нацията ни беше в пъти по-здрава и много по-дълголетна. Но, няма данни някой да ни е наказал да не ядем банани, защото сме в СИВ. И няма да има, защото отсрещният лагер – капитализма, винаги е искал да печели пари, а бананите не са вървели безблатно!

Пето – бананите не бяха нито невероятно вкусни, нито кой знае колко полезни, но пък беше „модно“, да купуваш. А, купуваха и не стигаха, защото хората имаха пари и купуваха. Днес – 35 г. по-късно въпросните плодове отлежават по рафтовете за по над 3-4 лв. килото и само някои българи купуват, и то когато те са на промоционална цена под 3 лв.

Както казва един от съветниците на Тодор Живков – Костадин Чакъров: Защо ни бяха банани, като имахме ябълки? Философията на държавата беше не да има нещо на витрината, а да има на масата.

И все пак – именно по време на соца крайно непознатите плодове банани, стават популярни за българите. Казано по-просто: Бай Тошо въведе бананите в менюто на народа, който беше наясно, че има такива плодове и те са основната храна на маймуните.

А, за скептиците, да се върнем пак на Първо: Не само в България, а и в цяла Европа, целогодишно банани не е имало поради липса на техническа възможност те да бъдат доставени годни за консумация от други континенти!