Министерствата на образованието и науката (МОН) и на здравеопазването (МЗ) изразиха подкрепата си за създаване на филиал в Добрич на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ за обучение на медицински сестри. Това става ясно от писма на служебните министри проф. Галин Цоков и д-р Галя Кондева до ректора на висшето училище проф. Христо Бозов.
В кореспонденцията си проф. Цоков посочва, че МОН вече е направило предварителна оценка на въздействието върху степента на съответствие на териториалната и профилната структура на висшето образование със социално-икономическото развитие и пазара на труда. Министърът допълва, че е необходимо и мотивирано становище на МЗ за нуждата да бъде увеличен броят на студентите, обучаващи се за медицински сестри в региона.
В своето писмо д-р Галя Кондева е изразила пълната си подкрепа за създаване на филиала. Според нея крайно ниският брой на такива кадри е основен проблем в здравеопазването. За последните 33 г. медицинските сестри са намалели почти два пъти – от 53 810 през 1990 г. на 28 570 през 2023 г. по данни на Националния статистически институт (НСИ). Съответно, осигуреността с медицински сестри пада от 62,1% на 10 000 души население през 1990 г. до 44,3% през 2023 г. Анализ на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) сочи, че броят на медицинските сестри до 35 г. през 2010 г. е бил 3186, докато през 2023 г. е 2224. Драстично намаление се отчита в броя и относителния дял и на медицинските сестри във възрастовата група 35-44 г. През 2010 г. те са били 7831 (30,17%), докато през 2023 г. са едва 2835 или 11,62% от общия брой медицински сестри. Така, през 2023 г., медицинските сестри над 45 г. са почти 80% от всички, подчертава министър Кондева.
Административната възможност за разкриването на т.нар Медицински колеж беше осигурена миналата година с промяна в Националната пътна карта на висшето образование. Тя беше инициирана от депутатите от Добрич Деница Сачева и Мая Димитрова.
Деница Сачева коментира, че подкрепата на ресорните институции е още едно доказателство за необходимостта в областта да бъдат развивани медицински кадри, за да бъде постепенно преодоляна липсата на кадри. „Това е моя кауза, по която продължавам да работя. Като народен представител проведох разговори с Министерството на финансите за възможността в бюджета за 2025 г. да бъдат предвидени целеви средства за ремонт и преустройство на сградата на бившето ОУ „Никола Й. Вапцаров“, така че да могат да се провеждат и практически занятия с модерна апаратура. Надявам се да доведем този ангажимент до успешен край и още през следващата година да бъдат приети първите студенти“, допълни Деница Сачева.