На днешното заседание на парламента ще бъде гласуван Законопроектът за ратификация на всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз (СЕТА). По време на обсъжданията вчера против ратификацията се обявиха депутати от БСП, ВМРО и „Атака“.

Депутатът от БСП Румен Гечев посочи, че България не трябва да избързва, тъй като страни като Германия и Франция не са ратифицирали СЕТА.

„Не е ли ясно, че Франция и Германия поемат курс на по-голяма независимост от САЩ, партньорство със САЩ – да, но тук няма място за приятелство, защото битката на икономическия терен е жестока“, каза той.

Красимир Богданов от ВМРО посочи възможен риск:

„Откриват се възможности за засилване на вноса на ГМО (генно модифицирани) продукти. И към момента канадски фирми отправят към европейските страни запитвания относно промяна в законите, забраняващи вноса на определени видове такива суровини и продукти“.

Председателят на комисията по външна политика и депутат от ГЕРБ Джема Грозданова защити споразумението. Тя отбеляза, че то ще увеличи ролята на България в глобален план, защото СЕТА създава икономически възможности с минимален риск за националния интерес.

„Искаме ли България и съюзът да се изолират или това е в пряк разрез с нашия интерес. Искаме ли да развиваме отношенията си и търговията свободно, въз основа на ясни правила, или не искаме. Мисля, че този отговор го дадохме преди много години, още преди да влезем в ЕС, каза тя.

Конфедерация на труда „Подкрепа“ призова депутатите да не ратифицират СЕТА, тъй като споразумението ще ощети малкия и среден бизнес в България, и като цяло е в ущърб на работниците.

Излизането на Великобритания от ЕС е причина за задължително отваряне на дискусии по СЕТА, тъй като се променят прогнозите, направени в хода на преговорите, посочват още от КТ „Подкрепа“.

БНР