Морално ли е кметът на Добрич – Йордан Йорданов, да внася докладна записка, която облагодетелства семейната му фирма или по-точно дружеството на неговата майка. Защо не е приложен документ за собственост на имота, каквато е практиката при внасяне на докладните записки за изменение на ОУП на града? Защо дори не е посочен заявителят, който е инициирал процедурата, както и защо кметът не присъства на обсъждането?
Йордан Йорданов, в качеството си на кмет на Добрич, е вносител на предложение за промяна на общия устройствен план на града с цел да се смени предназначението на имот от „обработваеми земи – трайни насаждения – Сст“ в зона „терени за енергийни производства – Пел“, пише електронното издание pronewsdobrich.bg.
Към докладната обаче липсват документи, показващи кои са собствениците на имота.
Детелина Николова (ГЕРБ) обърна внимание, че за разлика от другите докладни за частични изменения на общия устройствен план, няма посочени документи за собственост.
ПРЕДИСТОРИЯТА
Имотът с площ 1 222 687 квадратни метра е бил общинска собственост и е актуван с акт за общинска собственост през февруари 2021 г. На сесията същият месец, по предложение на кметския екип, е решено земята да се продаде на търг с явно наддаване при начална тръжна цена 1 447 050 лв.
Според справка от Службата по вписванията на 18.10.2021 г. имотът е продаден от Община град Добрич на „Меджик флейм“ ЕООД, което е прехвърлило собствеността върху този имот на друга своя фирма „Сол Инвиктус 444“ ЕООД.
С договор за продажба на дружествени дялове 66 177 дяла /45%/ са продадени на „Търговска компания ТЕРА“ ЕООД, с едноличен собственик на капитала и управител Даниела Георгиева, майка на кмета Йордан Йорданов.
Посочено е, че цената за продажбата „се фиксира в отделен Анекс“. Тази промяна е вписана в Търговския регистър на 23.02.2022 г. , посочи Георги Друмев /ГЕРБ/.
Към момента майката на кмета притежава 45% от дяловете на „Сол Инвиктус 444“ ООД, добави той.
ЗА ЗАКОНА
„Не виждам какво ви притеснява в сделки, които са между юридически лица и са публични и всеки може да отиде да ги провери. Означава ли това, че роднините на един кмет нямат право да развиват никаква търговска дейност. От цялата документация не видях нищо незаконно.
Не може да изтъквате морал, липса или наличие при абсолютно законни сделки. Ако имате съмнение за някакво нарушение, има си компетентни органи. Общинският съвет не е съд, който да издава морални присъди. Такъв няма“, заяви общинският съветник Георги Желев /ДБГ/.
ЗА МОРАЛА
„Не зная дали трябва да си зададем публично въпроса това ли беше целта на упражнението Общината октомври месец 2021 г. да продаде 1 222,687 декара земя, за да я купи една фирма и само месец след това тя да има съдружници, които са близки роднини на нашия уважаван кмет. Не е ли това обогатяване, облагодетелстване чрез служебното положение? Иначе, перфектно – продадено, купено, и веднага след това ставаме съдружници“, каза Детелина Николова (ГЕРБ). Тя подчерта, че е добре в града да има голям фотоволтаичен парк. „Това е бъдещето – зелената енергия. Но, всичко това, зад което се крият така умно направени докладите и заявленията, не е коректно“, заяви тя.
„Ако подходим чисто юридически, тук не виждам нещо незаконосъобразно. Ако има морални съображения кметът да не внася тази докладна, която би облагодетелствала по някакъв начин семейната му фирма, това е нещо, което е за друг орган. Очевидно има такъв конфликт, но той е морален, а не законов“, каза Иво Пенчев, ръководител на групата на ГЕРБ-СДС. Той предложи казусът да бъде отнесен към Комисията за установяване на конфликт на интереси.
Улиците в Добрич в кратери, кметът асфалтира пред фирмения офис на майка си
Въпреки искането на общински съветници кметът да бъде поканен на заседанието, той отсъстваше. По думите на председателя на Общинския съвет Нивелин Радичков /ДБГ/ -по неотложни причини. Освен това Радичков обясни, че кметът не е длъжен да присъства на заседанията на Общинския съвет.
След отвод на Нежля Амди-Ганева /ДПС/, която каза, че е изпълнител на обекта, докладната записка беше гласувана и получи подкрепата на 16 общински съветници. Според членове на местния парламент това е докладната получила най-малка подкрепа в рамките на мандат 2019-2023 г.
Семейството на кмета на Добрич иска без търг да придобие близо 200 квадрата общински имот
Припомняме, че през март миналата година беше внесена докладна записка за заседанието на Общинския съвет в Добрич за „Даване на съгласие за изработване на изменение на Подробен устройствен план – план за регулация в ЖК „Добротица“ след постъпило предложение от собствениците на съседни имоти Даниела Георгиева Георгиева и Красимира Георгиева Стоянова – управител на „МТТ“ ООД. С него те искаха съседният им имот с площ от 244 м2 да бъде разделен на две части, като към имота на Даниела Георгиева да бъдат придадена по-голямата част – 194 м2, а останалите 50 м2 – да отидат към собствеността на Красимира Стоянова. Тогава отново въпросът, който беше поставен бе – макар и законно, морално ли е семейството на кмета да придобива общинския имот само след една чрез градоустройствена промяна.
ИЗТОЧНИК pronewsdobrich.bg