Секретен доклад на ОЛАФ дава основание да се търси наказателна отговорност от трима министри и един кмет за злоупотреба с европейски средства. Реставрацията на крепостта в местността „Яйлата“ е извършена за над 1,6 млн. лв. за итонг и гипс. Да Ви припомня, че това спря и проучванията в самата местност.

Това заяви министърът на културата в служебното правителство проф. Велислав Минеков на пресконференция.

Той се закани да сезира европейската прокуратура за казуса.

Бившият кмет на Каварна – Цонко Цонев, по чието време голяма част от собственостите на Общината бяха разпродадени, твърди, че всичко на крепостта е направено по правилата. Даже били похарчени по-малко пари от предвиденото.

Кметът Цонко Цонев реагира така масово медийно по казуса сега, след като стана ясно, че ще бъде даван на европейската прокуратура, след множеството упреци, че на Яйлата ситуацията не е безпроблемна. Дали е защитавал проекта през годините, в които той се е превърнал в синоним на недобри практики и защо крепостите Яйлата в Каварненско и Кракра в Перник са давани за лош пример за усвояване на пари от ЕС, с некачествени материали и с такива, несъответстващи на културно-историческите обекти, предстои да научим от обективната прокуратура.

През годините, няколко чужди издания са определяли като бутафория т.нар. реставрация на крепостта „Яйлата“.

В публикации на dailymail.co.uk се коментира, че България е усвоила средства за реставрация на крепости. Като неудачни изпълнения се цитират тези в Перник и в Яйлата, като се определят за неудачни, битафорни и изпълнени с материали, които не съответстват на културно-историческите обекти.

Според критиците на археологическите реставрации, много от тях са компрометирани от недостатъчни исторически и археологически данни и от присвояване на финансиране на местно и национално ниво. Те казват, че много от проектите се стремят само да спечелят от усвояването на финансиране от ЕС, предвидено за регионално развитие и културен туризъм в България. И отново примерите са с Яйлата и Кракра, където строителната фирма използва евтини пластмасови материали за възстановяване на средновековна крепостна стена.

Специализираното издание ARCHAEOLOGY IN BULGARIA. AND BEYONDPREHISTORY допълва, че Община Каварна трябва да подобри поддръжката и обсужването на двата си исторически обекта. Още повече, че има държавно финансиране за това.

В част от медиите са публикувани снимки, на които в определени участъци материалите за градежа не приличат на камъни.

СНИМКА Free Kamen Bryag Facebook Group

След откриването на т.нар. реставрация на крепостта и български медии отразяват протести на местни жители, които смятат, че древният строеж е превърнат в Дисниленд – за жалост не с подобна печалба.

Кметуването на Цонко Цонев бе съпътствано и от друг скандал със строеж, разрешен в защитената местност Яйлата през 2013 г.

Казусът придобива национална и международна ангажираност от страна на природозащитници. Освен имена на български експерти, като това на Тома Белев, по него вземат отношение и професори от Италианския университет в Болоня. Панаино и Калиери, заявават възмущението си, че масивният строежът е разрешен и осъществен на два етажа в непосредствена близост и евентуално дори в рамките на все още неизследвани късноантични некрополи и сарматски култови обекти, които са от голямо значение за Евразийската археология.