„52 са секциите, за които искаме ново преброяване – визираме три основни нарушения на Изборния кодекс – първото е т. нар надписване на резултати, второто касае пренасяне на гласове от съответна политическа партия на графата на друга, а третото е неизпълнение на чл. 57- липса на видеонаблюдение. За това внасяме в Конституционния съд искане за частично касиране на изборите за 51-во Народно събрание, проведени на 27 ноември т.г. Подкрепени сме от 67 народни представители в 50-ото Народно събрание.“, съобщи Тошко Йорданов от политическа партия „Има такъв народ“.
Припомняме, че срокът за обжалване на изборни резултати е 15-дневен след решението на ЦИК, а произнасянето по него трябва да бъде направено в 2-месечен срок.
По думите на Йорданов има доста избирателни райони, които са посочили в искането си – София – град, Пловдив, Пловдив- област, Русе, Дулово. От ИТН казаха още, че не са конкретизирали партии, а нарушения.
„Трябва най-после ако има работещи институции, трябва моралът и правото да възтържествуват“, каза Станислав Балабанов. Според него всяка една заявка за пълно касиране на изборите няма да успее, защото трябва да има доказателства. „При нас има ясни доказателства, които могат да променят картината на тези избори, надяваме се на обективно и безпристрастно отношение от страна на НС“, каза още Балабанов.
Изявлението на Балабанов е учудващо с твърденията си, че няма представени доказателства, които да доведат до пълно касиране на изборите. Още на 6 ноември представители на политическа партия „Величие“ внесоха искане за пълно касиране на изборите. То е над 300 страници, в които са описани стотици нарушения на изборния закон и престъпления срещу избирателните права на гражданите. Едно от най-драстичните е, че ЦИК е узаконила гласове от над 700 избирателни секции, които физически не съществуват, което трудно може да бъде квалифицирано в графата „практики, които нямат съществено значение за резултатите от вота“.
Преди часове лидерът на ИТН – Слави Трифонов, подкрепи индиректно „Величие“ в твърдението им, заявявайки, че в избирателните списъци има около милион и половина „мъртви души“, чийто „вот“ се зачита. Той беше категоричен, че партията му ще поиска поправки в Изборния кодекс, с която списъците да бъдат изчистени.