След като съдът отмени миналата седмица на първа инстанция размера на минималната заплата за т.г., очаквано кабинетът побърза да се поправи и да приеме същото постановление, но този път по правилата.
Документът вече е публикуван за обществено обсъждане, като този път ще мине и през тристранката.
Именно заради това работодателите обжалваха минималната заплата в съда. Решението на съда може да се обжалва в 14-дневен срок и докато тече процедурата, правителството ще реши отново минималната заплата да е 460 лв. Така няма да има промяна за нископлатените работници, уточнява segabg.com.
Постановлението на кабинета е същото като приетото в края на м.г. Оценката за въздействието на новия размер също е предишната – от 2016 г. Според нея от близо 2-та млн. души, заети във всички икономически сектори, минималната заплата ще е и минимален осигурителен праг. Ръстът от 9.5% (от 420 лв. на 460 лв.) според разчетите е под 1% от общите разходи на макроравнище. Минималната заплата у нас е 78% от тази в Румъния и девет пъти по-ниска от тази в Люксембург (1923 евро). Само Албания е след нас по най-ниско възнаграждение в Европа.
Според плановете на кабинета догодина минималната заплата ще се увеличи с 50 лв., а в края на мандата ще стигне 650 лв. Работодателите настояват за отмяната й и договаряне на заплати по сектори, но управляващите не са съгласни. В момента текат преговори между синдикатите и бизнеса за изработване на формула с обективни критерии за определяне на минималното възнаграждение, но социалният министър Бисер Петков обяви, че не е оптимист за постигането на консенсус.