
Двуметров паметник на кирилицата ще бъде изграден на Антарктида. Скулптурата вече е почти изцяло построена и тези близо 100 кг. Паметникът ще бъде поставен на остров Ливингстън догодина, а поводът за изборът на 2017 г. е 25-та юбилейна българска експедиция до Антарктида.
Археологът проф. Николай Овчаров обясни, че паметникът на кирилицата ще бъде издигнат от българи и монголци. В него ще бъдат вградени ампули с пръст от свещени български места като Търново и София, а върху самият постамент ще бъдат гравирани и образите на Св. Св. Кирил и Методий. Председателят на Българо-монголското дружество за приятелство Младен Станев добави, че паметникът е здрав и ще устои на климатичните условия на Антарктида.
Ръководителят на Българската антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев уточни, че сътрудничеството между България и Монголия на Антарктида е започнало преди почти 10 години. Той подчерта, че паметникът ще символизира не само приятелството между двата народа, но и научното сътрудничество. На Антарктида няма войни, всички работим заедно и не се мразим, посочи проф. Пимпирев.
Предизвикателство пред екипа ще бъде пренасянето на тежкия паметник. Всяка буква ще бъде в отделен пакет. „Основният ни багаж вече пътува към Антарктида, българският екип е от 17 души, но поради трудността с транспортирането, тъй като паметникът ще тежи около 100 кг, много трудно може да се пренесе със самолет, след това с испанския кораб, надувни лодки и т.н. Логистиката е изключително сложна, защото Антарктида не е сред обикновените точки на света и изисква огромна подготовка, екипировка и гориво“, обясни Пимпирев.
Когато е готов, паметникът ще бъде поставен в Софийския университет, за да може да бъде видян преди да отпътува. Експедицията към Антарктида ще тръгне на Богоявление. Монументът ще бъде осветен от Българската православна църква.
RNS припомня, че монголците не са християнски, но пишат на кирилица. Миналата година паметник на кирилицата бе открит и в столицата на Монголия – Улан Батор (на снимката).