Новата година започва с нови издевателства на сглобката върху българските производители на храни. В сила е нов режим за контрол на храни с „висок фискален риск“. Според финансовото министерство високо рискови са зелето, картофите, морковите, плодовете и зеленчуците, както и млякото и месото.
Новите правила включват задължително, предварително деклариране на такива стоки, които са достатъчно сложни, за да са невъзможни за дребните производители. Например за една баба, която произвежда зеле е трудно, направо невъзможно онлайн в реално време да декларира, че е натоварила зелето в камионче, за да го продава. Затова пък глобите за неизпълнение са драконовски – от 5 до 50 хил. лв.
Дребните производители на храни са в потрес от тези правила. Или поне тези, които са разбрали за тях. Останалите вероятно ще разберат като ги спрат на т.нар. „контролни фискални пунктове“, които ще се изграждат в страната. Властта плаче, че не е приета сухопътно в Шенген и се създават проблеми на превозвачите, а в същото време вътре в страната изграждат контролни пуктове, които ще тормозят бабите с 501 кг зеле.
Докато браншът се тресе земеделският министър не реагира, за да защити производителите. До 28 декември, когато в двата дни между празниците Асен Василев в тандем с аграрния министър спасява семейния бизнес на министъра като изважда от списъка с висок риск местните продукти, претърпели процес на преработка. Това помага и на редица големи производители, които битуват при всеки земеделски министър. Но тъй като бабите, производители на зеле, не са от приближените на министъра, ще декларират онлайн всеки камион със зеле в реално време.
Затова питаме Асен Василев:
Промените в списъка заради земеделския министър и приближените фирми ли са направени?
От бабите прозводители на зеле ли ще пълни хазната?
Крачка към сухопътния Шенген ли са предвидените нови КПП-та навсякъде във вътрешността на страната?Млякото, което не е мляко и имитиращите продукти са ли стоки с висок фискален риск или и за тях правилата не важат?