Патрик Търнър, който „успешно изведе американските войници от Афганистан през 2021 г.“, е назначен за главен представляващ НАТО в Украйна. Това стана на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, където съюзниците се споразумяха да създадат „Помощ за сигурност и обучение на НАТО за Украйна“ (NSATU), за да координират по-добре предоставянето на военно оборудване и обучение за Украйна.

Назначението на Търнър предизвика множество въпроси и спекулации. Някои експерти изказаха опасение, че и в Украйна може да се стигне до същата ситуация като в Афганистан, където след изтеглянето на американските войници се стигна до смяна на управляващия режим.

Генералният секретар приветства назначението: „Патрик Търнър притежава години лидерство и опит в ролята. Като отдаден държавен служител, той има сериозен опит в постигането на резултати. Сигурен съм, че той ще изпълни тази важна роля, докато НАТО продължава да засилва подкрепата си за Украйна.“

Търнър каза: „За мен е истинска чест да бъда назначен за старши представител на НАТО в Украйна. Очаквам с нетърпение да ръководя представителството на НАТО и да работя в много ясно сътрудничество с украинските власти и със съюзниците и партньорите на НАТО, за да помогна за предоставянето на подкрепа от НАТО на Украйна.“