Българските избиратели ще имат възможност за нова среща пред избирателните урни на 20 октомври, след като днес ИТН върнат на президента неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство. За тогава Румен Радев е насрочил и частичните местни избори, припомнят анализатори.

Или партиите бъркат в предложенията към избирателите, или им предлагат кофти кандидатури, или не изпълняват обещаното – а, може би от всичко в различна степен, но в последните години няма никаква конструктивност.

Новите предсрочни парламентарни избори ще са седми поред в рамките на три години. Те не предвещават никакви значими промени в ситуацията. Малко вероятно е след тях да има редовно правителство. Безплодният кръговрат служебно правителство-избори-парламент-не съставяне на редовно правителство и отново, ще продължи докато партиите не осмислят, че явно това, което предлагат – а, почти никога не изпълняват, и хората, на които очакват да дадем доверието си не са О.к.

Има системна грешка в матрицата на българската политика и тя не само увеличава процентът на негласуващите граждани. Функционално този проблем политиците преодоляха с поправка в закона преди години, благодарение на която процентът избрал представителите на законодателната и на местната власт от общия брой гласоподаватели е без значение. Важно е само кой е получил най-много от гласовете. Още с този закон беше ясно, че политиците се опитват да надхитрят българите и да им покажат, че им е все тая колко ги одобряват.

Основният бъг в системата идва от с десетилетия лишени от съдържание вербални еквилибристики. Който и да заслуша предизборните обещания на всички партии, ще се убеди, че всички искат едно – добруване на народа. Малко след изборите става ясно, че по една или друга причина това са били само думи, използвани като мюре за отстрел на патки, в случая – примамки за гласоподавателите.

Годините, в които хората искат да бъдат използвани само, за да определят кой да се разполага с обществения ресурс – най-често предимно в частна полза, отминаха.

Приключи и времето, в което всички избираха на принципа „по-малкото зло“. Мнозина изобщо не си губят времето да отидат до избирателните секции, защото предложенията на партиите са неудовлетворителни и на практика вече са предрешили изхода.

Днешните избиратели искат честен диалог и реална ангажираност в изпълнение на работещи предизборни обещания. Голяма част от партиите в парламента привидно полагат повече усилия да не допуснат нови формации на жълтите павета, за да си продължи вече подредената система.

Деструктивно политическо поведение, компроментирани индивидуални кандидатури, спуснати от партиите – или властта трябва да се промени кардинално и докаже, че наистина работи за народа, или рано или късно народът ще промени системата. Ако не нашият – ще се намери чужд! И няма да ни е за първи път!

КАЛИНКА ПЕНЧЕВА