Станимир Илчев беше избран за председател на Националното движение за стабилност и възход (НДСВ) на Деветия редовен конгрес на партията, предаде БТА. Eдинодушно делегатите решиха партията да участва в следващите избори. Плановете към момента са НДСВ да се яви самостоятелно.
„Доминиращата към момента нагласа е такава. За нас това няма да бъде лесна задача. Не сме водили разговори за евентуално явяване с общи листи“, коментира по-рано днес пред Би Ти Ви Станимир Илчев.
Че НДСВ има намерение да се превърне отново във фактор в политическия живот съобщи в средата на декември бившият председател на парламента проф. Огнян Герджиков. Той се аргументира с факта, че „има вакуум, който трябва да бъде запълнен“.
„НДСВ не се връща на политическата сцена за да става патерица на Борисов. Вакуумът, който трябва да бъде запълнен, е от гледна точка на ефективното политическо ноу-хау, защото капацитетът на повечето хора от партиите в парламента е доста проблематичен, коментира тогава пред „Дневник“ Станимир Илчев, който беше един от тримата съпредседатели на НДСВ.
НДСВ бе основана през 2002 г. (след отказа за регистрация през 2001 г.) от Симеон Сакскобургготски като Национално движение „Симеон Втори“. Името е променено на конгреса през 2007 г. със запазване на инициалите на Национално движение за стабилност и възход. През ноември 2009 г. на V извънреден конгрес Христина Христова е избрана за нов председател на партията. През 2013 г. на този пост идва Антония Първанова.
На VIII извънреден конгрес през юни 2015 г. решават председателският пост да се заема от триумвират съпредседатели, които бяха действащи до днес – Станимир Илчев, Олимпи Кътев и Съби Давидов.
Историята на НДСВ по време на управлението му със 120 свои депутати в коалиция с ДПС (2001 – 2005) бе белязана от отцепване на депутати около Емил Кошлуков, които създадоха клуба „Новото време“ и свалиха от поста председателя на парламента Огнян Герджиков.
През 2005 г. на изборите НДСВ намалява резултата си до 21,9% и управлява в тройна коалиция с БСП и ДПС (2005 – 2009) с петима министри сред недоволство на несъгласни активни фигури в партията. Симеон Сакскобургготски настоява и ги убеждава, че целта на коалицията е да се постигне членството на България в ЕС.
На изборите през 2009 г. НДСВ печели едва 3% и остава извън парламента, но запазва субсидията и партийната централа. До 2013, когато загубва субсидията.
Източник:dnevnik.bg