Благодарение на бързите действия на моята администрация през последните дни, американците могат да бъдат уверени, че банковата система е в безопасност, твърди в обръщението си към нацията американският президент Джо Байдън след колапса на две от най-големите банки.
Вноските от американски граждани и фирми ще бъдат „на място“, когато са необходими, а малките предприятия могат да „дишат с облекчение“, знаейки, че могат да плащат на работниците си, добави Байдън. Парите за плащания към клиентите на банките ще дойдат от таксите, които банките плащат на фонда за гарантиране на влоговете, подчерта американският президент, като каза, че парите на данъкоплатците не могат да стават.
В същото време ръководството на банките, попаднали под външно управление, ще бъде уволнено, но инвеститорите в тези банки няма да бъдат защитени, подчерта той.
Те съзнателно поеха рискове и когато рискът не се отплати, инвеститорите губят парите си. Така работи капитализмът.Джо Байдънпрезидент на САЩ
Американският президент също така говори за намерението си да поиска от Конгреса и регулаторите да затегнат правилата за банките, за да се намали вероятността от подобни фалити в бъдеще.
На 10 март стана известно за фалита на Silicon Valley Bank Financial Group (SVB), кредитор на стартиращи фирми от Силициевата долина . Това е най-големият фалит на банка в САЩ след финансовата криза от 2008 г. SVB зае 16-то място в САЩ по активи (209 милиарда долара) миналата година.
Спадът в стойността на ценните книжа на SVB, започнал на 9 март, провокира паника на американските пазари.
На 9 март банковите индекси S&P 500 и NASDAQ се сринаха съответно със 7,4 и 8,3%, на следващия ден паднаха с още 0,48% (до 311,23 пункта) и с 4,6% (до 3482 пункта). Капитализацията на четирите най-големи американски банки – JPMorgan (-5,4%), Bank of America (-6,2%), Citigroup (-4,1%) и Wells Fargo (-6,2%) – намалява с $52 на 9 март ,4 млрд.В същото време днес безпокойството на финансовите пазари продължи, като при откриването на търговията акциите на редица регионални американски банки, включително Western Alliance Bancorp, First Republic Bank и други, поевтиняха рязко, поради което търговията с ценни книжа беше спряно.
Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) увери, че всички клонове на SVB ще отворят на 13 март и вложителите ще имат пълен достъп до своите застраховани депозити. Но според регулатора 89% от депозитите (175 милиарда долара) в края на 2022 г. не са били застраховани и съдбата им предстои да бъде определена.
Вчера, 13 март, американските власти обявиха затварянето на Signature Bank поради системни рискове. Всички вложители, както в случая със SVB, ще имат пълен достъп до сметките си и данъкоплатецът няма да претърпи никакви загуби. Висшето ръководство на банката е отстранено от работа.
Източник news.mail.ru