Кметът на Доброплодно с благодарности за Исторически парк и лично за Ивелин Михайлов, които след 4 дни неуморна работа са вдъхнали нов живот в легеднарната, 140-годишна Бутракова чешма в селото. Ето какво написа кметът Мариян Неделчев.
Хората така сме устроени, че все гледаме какво нямаме, а не забелязваме това, което имаме.Доброплодно е благословено с плодородна земя и изворна вода, заради това има и толкова много чешми в селото. Повечето са построени преди много години, когато хората са разбирали, че ако искаш да оставиш нещо след себе си, то трябва да е дълговечно и от полза за всички. По-заможните са дарявали средства за строеж на храмове, училища, чешми, гледали са да направят себап – също като Йовковия герой Сали Яшар.
Една от емблематичните за Доброплодно чешми е Бутраковата. Носи името на турчина, в чиито земи е построена. Не, не е построена от Бутрак ага, а от поп Добрю, който идва тук от Анадола след Освобождението и заменя тамошния си имот за имота на елесфакъския чорбаджия, който пък тръгва за Турция. Чудни са били тогава хората, мъдри са били, дадената дума за тях е значела много и замяната на имот между българи и турци в ония преломни години е ставала на доверие – на мъжка дума, защото честта също е значела много. При замяната Бутрак ага помолил поп Добрю да му обещае, че ще построи чешмата, която турчинът не успял, и ще я нарече на негово име. Стиснали си двамата мъже ръцете и всеки поел към новия си живот – турчинът към Анадола, свещеникът към Елес Факъ (Доброплодно).
Още с пристигането си тук поп Добрю огледал новия си имот, видял бистрия ручей, отпил от пивката студена вода и се заел да изпълни дадената дума. Цанил севлиевския майстор Уста Христо и до Димитровден същата година чешмата била съградена…
Бутраковата чешма още я има и вече 140 години носи това име, за да ни напомня за едни отминали времена, в които хората са си вярвали и думата им е тежала. С помощта на екип и техника на Исторически парк и съдействието на община Ветрино Бутраковата чешма потече отново, разлива животворна вода и ни нашепва историята за спазеното обещание между български свещеник и богат турчин, чиито съдби животът странно е преплел.
Благодаря на д-р Димитър Димитров и на г-н Ивелин Михайлов за помощта и съдействието, на екипа на Исторически парк, които 4 дни неуморно работиха, на Динко, Ванката и Павката, които също помогнаха да вдъхнем живот на нашата чешма!