На 1 март 1966 г. съветската космическа сонда Венера 3 се приземи аварийно на Венера, превръщайки се в първия космически кораб, достигнал повърхността на друга планета.
Hяколко спускаеми апарата от бившия Съветски съюз са кацали на Венера. Те успяха да ни изпратят информация само за кратко, защото изключително високата температура и налягане на повърхността на Венера разтопиха и смачкаха спускаемите модули.
На 15 декември 1970 г. съветският безпилотен космически кораб Венера 7 стана първият космически кораб, който кацна на друга планета. Той измерва температурата на атмосферата на Венера. През 1972 г. Venera 8 събира данни за атмосферата и повърхността в продължение на 50 минути след кацането.
На 22 октомври 1975 г. Венера 9 кацна на повърхността на Венера. Той направи първата снимка отблизо на повърхността на планетата. Три дни по-късно Венера 10 кацна на Венера. Venera 10 направи снимки на повърхността му и проучи скалите му. През декември 1978 г. Венера 11 и Венера 12 кацнаха на Венера и изпратиха повече данни за атмосферата на Венера.
Венера 12 изпрати обратно данни за 110 минути (най-дългият от всеки спускаем апарат на Венера), преди ефектите от топлината и налягането да прекратят мисията му. През март 1982 г. още два съветски космически кораба кацнаха на Венера – Венера 13 и Венера 14. Те изпратиха изображения и проучиха почвата.