Официална среща на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил с Негово Превъзходителство извънредния и пълномощен посланик на Съединените американски щати в Република България г-н Кенет Мертен се състоя в сградата на Светия синод в София. В нея участие взеха Мелнишкият епископ Герасим, главен секретар на Светия синод, г-н Евгени Тодоров, служител в политическия отдел на посолството на САЩ и г-н Димитър Горанов, началник на кабинета на Българския патриарх.
Срещата се проведе по молба на американския посланик, след като в началото на юли месец т.г. патриарх Даниил присъства на традиционния прием в посолството на САЩ по случай Деня на американската независимост.
Г-н Мертен отново поздрави Негово Светейшество за избора му за Български патриарх и пожела плодотворно служение на този отговорен пост.
Патриарх Даниил изтъкна дългогодишното ползотворно сътрудничество между православната българска епархия в Съединените щати и американските власти. Подчертана беше засилващата се роля на Православната църква, към която се присъединяват все повече американци и която непрекъснато разширява своята пастирска и духовна дейност сред американския народ. Негово Превъзходителство изрази своето дълбоко уважение към Българската православна църква и нейната съществена роля за духовното възпитание на българския народ и за преодоляването на множество изпитания в неговата история, каквито са петвековното чуждо владичество, както и спасяването на българските евреи през Втората световна война.
В разговора с американския посланик патриарх Даниил обърна специално внимание на състоянието на религиозната свобода и правото на вероизповед в различните региони на света. Той изтъкна, че по отношение на каноничната Украинска православна църква, начело с Негово Блаженство Киевския и на цяла Украйна митрополит Онуфрий, се налагат различни ограничения: ограничаване на религиозната свобода, ограничаване на свободата на богослужение, насилствено отнемане на църковната собственост и насърчаване на езика на омразата. Патриарх Даниил подчерта, че УПЦ, с която всички поместни православни църкви се намират в евхаристийно общение, е подложена на сериозни фактически и юридически ограничения в своята пастирска дейност като резултат от дискриминационната политика на определени фактори в Украйна.
Българският патриарх изрази своята увереност, че демократичните сили по света, които следят религиозните процеси, ще вземат предвид тези обезпокояващи тенденции в Украйна и ще съдействат за гарантиране на религиозната свобода, правото на богослужение и неприкосновеност на собствеността на Украинската православна църква. Патриарх Даниил припомни, че в европейската история от Реформацията до днес религиозният мир винаги е бил предпоставка за политическия и социален мир.