Без да е ясно дали има връзка с обвиненията срещу Гайтански, проверка на „Капитал“ показва, че поне формално Ахмед Доган се разделя със собствеността си в ТЕЦ „Варна“.
До края на миналата година едноличен акционер на ТЕЦ „Варна“ беше „Сигда“, в което Доган държеше 70%, а останалите 30% бяха собственост на децата на Папазов. През декември 2023 г. обаче акциите на дружеството, опериращо централата, бяха прехвърлени в нова компания – „Сигда инвестмънт“, където вече Доган и Папазов имат по 50%, а старата „Сигда“ остава само за Папазов, съобщава „Капитал“.
Проверка на Свободна Европа в Търговския регистър показа, че само около месец след вписването на прехвърлянето на акциите към „Сигда Инвестмънт“, сделката е разтрогната с решение на Съвета на директорите на дружеството, като фигурира и подпис на Доган. На Папазов – според документа, са дадени всички правомощия да се разпорежда с фирмата, от която има 50%. Чак на 5 август към регистъра е подадено заявлението, с което акциите от ТЕЦ-а се връщат на „Сигда“. Обяснението е, че „Сигда инвестмънт“ не е успяло да осигури пари за придобитите акции. Документът, както и джирата от 6 август са подписани само от Папазов, който представлява и двете компании.
Паралелно с прехвърлянето на акциите на ТЕЦ „Варна“ на фирмата на Папазов, на 8 август е задействано прехвърляне и на морския имот на Доган – т. нар. сарай в Росенец, пише „Капитал“. Той е в активите на дружеството „Хермес солар“, което дотогава се притежава от „Порт логистика Бургас“ – дъщерно дружество на ТЕЦ „Варна“.
С подписите на Папазов обаче дяловете са прехвърлени към наскоро създадената и управлявана от него фирма „Сигда пропърти“. Цялото търговско предприятие на дъщерното на ТЕЦ „Варна“ „Отманли вилидж“ е прехвърлено на „Сигда пропърти“. Това включва две бивши почивни станции в непосредствена близост до имението на Доган. Сделката е станала на 8 юли, но е заявена за вписване на 8 август.
Промените в собствеността на ТЕЦ „Варна“ са вписани в Търговския регистър на 16 август.
Според източници на „Капитал“ от лагера на Доган са изненадани от задвижените промени. Те подозират, че зад тях стои Делян Пеевски. Ако тези подозрения се окажат верни, Доган рискува да загуби и двете си резиденции, наричани „сараи“ – в Росенец и в Бояна.
Боянският сарай е в активите на „Делта епсилон“, за което в Търговския регистър не се виждат заявени промени. Самото то обаче е притежание на ТЕЦ „Варна“, така че със смяната на собствеността на централата Доган губи контрола.
Папазов се познава с Пеевски от 2001 г., когато двамата влизат в управата на държавното „Пристанище Варна“. Първият е назначен за изпълнителен директор, а вторият става председател на борда.
ИЗТОЧНИК svobodnaevropa.bg