Голямата раннохристиянска базилика в центъра на Пловдив може да стане първият обект от Града под тепетата, който да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство.
Базиликата се намира пред католическата катедрала в центъра на града. Все още не е напълно разкрита, но работата на археолозите продължава. До момента са открити над 2000 кв.м уникална мозайка. Тя ще бъде ще бъде показана на световния форум за реставрация и консервация за мозайки, който ще се проведе от 27 март до 1 април тази година в Пловдив. Уникалните фрески ще бъдат изцяло разкрити и опаковани в стъклена сграда до края на 2018 година, а през 2019 г. градът ще е европейска столица на културата.
Няма друга толкова мащабна сграда в някогашната Римска империя, твърдят археолози. Откритите при разкопките дребни каменни фрагменти се подреждат в специална работилница, за да се сглобят уникалните мозайки от IV век, които са с фигури на птици. Монети от времето на император Юстиниан и оловен печат с лика на св. Никола попадат в откритията на учените.
11 милиона лева ще бъдат вложени за цялостното реставриране на базиликата. Близо три години ще отнеме процедурата по вписването ѝ в световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Само преди броени дни съборът на народното творчество в Копривщица беше официално обявен за част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Другите български представители в престижния списък са чипровските килими, Бистришките баби, нестинарските танци и пернишкия обичай „Сурва“.
RNS