Когато Румъния се присъедини към Европейския съюз през 2007 г., голям брой румънци се възползваха от отворените врати и потърсиха по-добре платена работа и по-добър стандарт на живот в страни от западната или южната част на Европа (заради езиковата близост Италия и Испания се превърнаха в първоначален магнит за търсещите работа румънци, но съществена диаспора се оформи също в Германия, Франция, Великобритания и други страни). 

Наред с Полша и останалите членки от Източна и Централна Европа Румъния стана важен износител на работна ръка към ЕС в първите години от присъединяването си, в  повечето случаи – нископлатена. Причината – съществената разлика в стандарта на живот между старите и новите членки на ЕС. Същевременно по-висококвалифицирани служители, особено от ИТ сектора, успяха да постигнат реализация и на отвъдокеанския пазар на труда. 

Официални данни от 2022 г. сочат, че 5,7 милиона румънци живеят и работят извън границите на страната, но реалният им брой се оценява на най-малко 8 милиона души, отбелязва новинарският сайт на диаспората ЩирДиаспора, цитирайки Георге Флорин Кърчу, държавен секретар в румънското външно министерство, отговарящ за румънците в чужбина.

Успоредно с това обаче румънският пазар на труда се оголва в последните години и все по-активно търси чуждестранни работници, основно извън страните от Европейския съюз, а водещият мотив на работодателите отново е по-ниската цена на работната ръка, която идва от по-бедните страни, най-вече тези от Азия. 

Безработицата в Румъния е сравнително ниска – страната приключва 2022 г. с ниво на безработицата от 3,05 процента, сочат данни на Националната агенция за трудова заетост. За сравнение средното ниво на безработицата в ЕС през ноември 2022 г. е било 6 процента, а в еврозоната – 6,5 процента, показват данни на Евростат.

В края на миналата година стана ясно, че правителството иска Румъния да приеме 100 000 чуждестранни работници през 2023 г., пише ЕконМедия, позовавайки се на проекторешение от началото на декември 2022 г. Изданието напомня, че за 2022 г. също беше определен контингент от 100 000 чуждестранни работници, които да бъдат допуснати на пазара на труда в Румъния, и този таван беше достигнат. 

„Румъния е зависима от чуждестранните работници“, отбелязва частната телевизия Диджи 24, като посочва, че в средата на миналата година в Румъния са работели 90 000 чужденци от 178 страни, тоест почти два пъти повече, отколкото през юни 2019 г., когато частният сектор се е преориентирал и е започнал да ангажира азиатски персонал.

Страните, от които Румъния е приела най-много работници миналата година, са Бангладеш (29 282), Непал (16 407), Пакистан (12 862), а също така Шри Ланка, Индия, Турция, Египет, Мароко и Виетнам. Секторите, в които чужденците са били наети, са: строителство (22 649), ресторантьорство (8687), охрана (6620), товарен транспорт, търговия на дребно, по временни договори и други, отбелязва сайтът Профит.

За последствията от войната и нуждите на румънския бизнес четете в сайта на БТА