Служители на Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Русия са замесени във взривове на боеприпаси в 4 военни склада в България, в опита за отравяне на оръжейния търговец Емилиян Гебрев и с взрива на 50 тона боеприпаси в Чехия, за който местните власти разкриха наскоро, че също свързан с руското разузнаване и изгониха 18 дипломати от Русия. Заподозрените са обявени за издирване от Интерпол в червена бюлетина.

Това обявиха днес от прокуратурата, като обясниха, че четирите случая на подобни взривове в България са обединени в общо дело, тъй като във всички тях е унищожена продукция за износ в Грузия и Украйна, без да е установена техническа неизправност или друга причина за инцидентите, цитира lex.bg.

Става дума за взривове от 2011 г., 2015 г. и 2020 г. в складове на фирмата на Гебрев – „Емко“, на ВМЗ „Сопот“ и на „Арсенал“. На 31 май 2015 г. пък е избухнал пожар в сградата на бившия институт по специална техника в София, където са били съхранявани веществени доказателства по делото за взривовете на складове във ВМЗ „Сопот“. Експертиза тогава е показала, че инцидентът не е в резултат на самозапалване, обясни днес говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

„Шестима руски граждани са били в България около датите на взривовете и покушението над Емилия Гебрев. С висока степен на достоверност се налага извод, че целта на действията на руските граждани е била пресичане на доставките за Грузия и Украйна“, каза Милева.

Тя подчерта, че и при четирите взрива в България не е имало жертви, като предположенията на разследващите са, че умишлено са предизвиквани пожари, за да могат хората да се евакуират. През това време пък са били задействани дистанционно зарядите за взривовете.

„Може да се направи обосновано предположение за взаимовръзка между взривовете, опитите за отравяне на трима български граждани и извършването на тежки престъпления в чужди държави“, каза още прокурор Милева. Тя припомни, че за опита за отравяне на Гебрев, сина му Христо и производствения директор на дружеството Валентин Тахчиев, са обвинени трима руснаци, които са обявени за издирване от Интерпол.

Опитът за отравянето им е от април 2015 г. Тогава след вечеря с бизнес партньори в ресторант в столичен хотел, Гебрев е приет по спешност във ВМА, а животът му е спасен само благодарение на лекарите. На другия ден със същите симптоми в болница влизат Тахчиев и Христо Гебрев, като и тримата са били отровени, но са спасени от лекарите.

Намесването на руснаци в случая с Гебрев стана актуално след свързването му с отравянето на бившия руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му с „Новичок“ във Великобритания.