Децата, изоставени от родителите си и отглеждани в социални домове, ще бъдат предлагани за осиновяване, ако след първите 6 месеца не бъдат взети от майките и бащите си. Това предвижда промяна в Семейния кодекс, която цели защита на малчуганите.
Ето коментара на депутата от ГЕРБ-СДС-Добрич и бивш социален министър Деница Сачева:
Има много родители, които са изоставили децата си и те живеят в социални домове, докато те получават социални помощи в Германия, например. Там не се изисква детето да е регистрирано на територията на държавата. Достатъчно е само да се представят актове за раждане, за да почнат плащанията, които са в рамките на по 200 евро месечно за всяко дете. Реално възрастните не полагат никакви грижи за малките, а се възползват от съществуването им, за да вземат пари. В същото време държавата се грижи за децата, прехвърляйки ги от дом в дом или при приемни семейства. По сега действащото законодателство децата не могат да бъдат отнети, ако в рамките на 6 месеца родителят има контакт с тях. Точно от това се възползват възрастните. Те провеждат по един телефонен разговор на всеки 6 месеца и така лишават децата си от правото да живеят в нормална семейна среда. На практика децата стават заложници на родителския интерес да получава помощи от държавата за тях, без да харчат и стотинки от нея за отрочетата си.
С поправките в закона ако след първите 6 месеца родителят не вземе детето си, случаят се докладва на съд. Съдебен състав преценява спецификата на случая и може да постанови отнемане на децата от родителите, след което те се включват регистъра за осиновяване.
В момента има около 2000 двойки, които очакват да станат осиновители. Част от тях нямат претенции от какъв етнос ще е детето. Имам познати, които са осиновили и се грижат за повече от едно дете – братчета и сестричета, осигурявайки им пълноценна семейна среда, грижи и обич.