Административната реформа в МВР създаде напрежение в системата, заяви служебният министър на вътрешните работи Пламен Узунов.
По думите му в резултат на нея служители със средно образование, които са във ведомството по трудово правоотношение, вземат по-високи заплати от служителите с оперативни функции.
Полицаят, който е на улицата, взема по-малко пари от служителя, който е в канцеларията, подчерта Узунов.
Коментарът му бе по време на брифинг, след провеждане на национално съвещание, на което са били обсъдени мерки за гарантиране честността на предстоящите на 26 март предсрочни парламентарни избори.
Узунов отказа да отговаря на повече въпроси за реформата като само заяви, че когато намерят способи за справяне с несправедливостта ще уведомят обществото.
Припомняме, че част от измененията в Закона за МВР, които бяха приети през октомври 2016 г. и влязоха в сила от 1 февруари 2017 г. Те касаят именно преминаването на т.нар. административни служители в министерството от Закона за МВР към този за държавния служител.
Реформата в МВР, приета от депутатите от предишния парламент, поражда напрежение в министерството, заради необоснованото увеличение на доходите на част от служителите, уточни Узунов и допълни, че е възможно това да повлияе на мотивацията на работещите.
Вътрешният министър обясни, че въпреки напрежението, което създава сред служителите изпълнението на реформата в МВР, той трябва да я изпълни. „Административно обвързан съм да подпиша заповедите за назначаване, свързани с административната реформа. За съжаление в момента е налице напрежение от социалната несправедливост, тъй като необосновано доходите на част от служителите ще бъдат завишени. Ръководството на МВР обаче ще търси начини за преодоляване на социалното неравенство“, коментира Узунов.
„Аз и ръководството на МВР, в периода, в който ще бъдем ангажирани с тази дейност, ще търсим компенсаторни механизми, с които да потушим това социално неравенство“, допълни служебният министър.
RNS