Алпарслан Байрактар, министър на енергетиката и природните ресурси, каза, че Русия планира изграждането на втора атомна електроцентрала в Синоп, а Китай е ще изгради атомната електроцентрала, планирана в Тракия, с което тя ще бъде втората, разположена близо до границата с България.
Министър Алпарслан Байрактар каза, че Турция може да увеличи доставките на газ за България от 3,5 на 7 милиарда кубически метра и да предостави на европейските страни възможност да преработват LNG в размер на 25-30 милиарда кубически метра, ако техническата инфраструктура е готова да реши проблемите със сигурността на Европа енергоснабдяване.
В областта на ядрената енергетика Байрактар каза, че Русия е готова да построи атомната електроцентрала в Синоп след атомната електроцентрала в Аккую и каза: „Работата по лицензирането ще бъде завършена в Синоп през следващите 2-3 години. Този екип ще се изкачи [до Синоп] от атомната електроцентрала Аккую. Така че това е най-фундаменталната част от тяхното естествено желание да направят това и в това отношение те са пред мен и много други.
Относно проекта за изграждане на трета атомна електроцентрала в Тракия, Байрактар каза: „Ние сме в преговори с Китай от дълго време. Това беше една от точките в дневния ред на срещата ни с президента на Китай в Астана. Имат и преговорен процес, който продължаваме в Тракия до днес.”
Коментирайки втория по големина резерв в света на редкоземни елементи, открит в Ескишехир Бейликова, Байрактар каза, че размерът на резервата е също толкова важен, колкото и чистотата на елементите, които ще се обработват. Обяснявайки, че са провели разговори с Китай, Австралия и Южна Африка, Байрактар каза: „Ясно е, че Китай е далеч напред в тази област. С други думи, в някои отношения той изглежда като естествен партньор.
Ядреното приключение на Турция, което започна с атомната електроцентрала Akkuyu, е жизненоважно за сигурността на енергийните доставки. Докато атомната електроцентрала Akkuyu ще задоволи независимо 10% от нуждите на Турция от електроенергия, до 2050 г. Турция възнамерява да посрещне поне 20% от енергийните си нужди само от ядрена енергия.
В своя дългосрочен енергиен план Türkiye планира да инсталира 20 GW атомни електроцентрали до 2050 г. Сред тези планове голямо значение имат атомната електроцентрала Синоп и АЕЦ Тракия Игнеада. АЕЦ Синоп се планира да бъде близнак на АЕЦ Аккую. Така АЕЦ Синоп ще се състои от 4 реактора с обща мощност 4,8 GW и ще бъде построена от Росатом. АЕЦ „Тракия Игнеада“ вероятно ще бъде построена от китайската компания SPIC. Капацитетът на тази станция все още не е определен, но се очаква тя да има 4 реактора. За следващите 20-30 години се планират и малки модулни реактори (SMR) с мощност около 5 GW.
Източник: overclockers.ru