Точно едно заседание на служебното правителство просъществува забраната за внос на стоки от Украйна. След като на 19 април, сред последните в Еропа, България се осмели да въведе някакви мерки – при това за не повече от 2 месеца, вчера Министерският съвет взе решение за отмяна на националната забрана за внос на определени стоки с произход от Украйна.

Т.е. – на едно заседаниесе налага забраната, на второто се отменя. В случая усилията категорично са повече от ефективността.

Решението бе взето часове, след като служебния земеделски министър Явор Гечев заяви, че каквито и компенсации да бъдат дадени за загубите, натрупани от украинския внос, те няма да покрият щетите.

Въпреки това от „Дондуков“ 1 съобщиха, че премахването на националната забрана е в резултат на постигнатото принципно общоевропейско решение на проблема. На последното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, проведено на 25 април 2023 г., България се съгласи с предложения от Европейската комисия пакет от мерки за стабилизиране на пазара, които ще бъдат приложени при вдигане на националните забрани.

Част от мерките са: втори финансов пакет за подкрепа на фермерите от най-засегнатите държави в размер на 100 млн. евро; активиране на извънредни защитни мерки по сега действащия Регламент за автономните търговски мерки (Регламент (ЕС) № 870/2022) за 4 продукта (пшеница, рапица, слънчогледово семе и царевица), чийто внос от Украйна временно се забранява; извършване на редовен мониторинг от ЕК на други стоки и при наличие на сътресение на пазара, да се пристъпи към стартиране на процедура за въвеждане на защитни механизми; мерки за подобряване на логистиката и транзита на стоки от Украйна.

България активно участва в преговорите между Европейската комисия и засегнатите държави от увеличения внос на стоки от Украйна през последните дни, така че да се стигне до балансирано решение, отразяващо интересите на страните членки.

Отмяната на забраната за внос на определени стоки с произход от Украйна, се счита от датата, след влизане в сила на европейската забрана.