Прилича на град от научнофантастичен филм: космически капсули, летящи дракони и плаващи камъни. Но това е родното място на исляма, Саудитска Арабия, която иска да превърне столицата си в един от „най-пригодните за живеене градове на Земята“.
Кралството строи нов център в столицата Рияд, съобщи неговият държавен инвестиционен фонд в петък. Оглавяван от престолонаследника Мохамед бин Салман (MBS), проектът „Нова Мураба“ (нов площад) има за цел да разшири столицата с около 19 квадратни километра (4695 акра), за да побере стотици хиляди жители.
В основата на проекта е „Мукааб“, висок 400 метра (1312 фута) куб, широк 400 метра и дълъг 400 метра, който е достатъчно голям, за да побере 20 сгради на Empire State. Той предлага „завладяващо изживяване“ с пейзажи, променящи се от космоса до зелени гледки, според Public Investment Fund (PIF), ръководеният от MBS държавен инвестиционен фонд на стойност 620 милиарда долара. Проектът трябва да бъде завършен през 2030 г.
Холографската технология има за цел да предложи „нова реалност“ на потребителите, докато пазаруват и вечерят. Сградата включва и съоръжения за отдих, както и хотели и жилищни единици.
Портал към друг свят: #TheMukaab ще бъде първата завладяваща, преживяваща дестинация в света. Достатъчно голяма, за да побере 20 Емпайър Стейт Билдинг, глобалната икона ще включва иновативни технологии, за да ви пренесе в нови светове.#NewMurabbahttps://t.co/5R4DqQdPyS pic.twitter.com/vr9M8cTI1I
— Публичен инвестиционен фонд (@PIF_en) 16 февруари 2023 г
Саудитска Арабия, която беше обект на лоша преса от десетилетия поради нарушения на човешките права, се зае с амбициозен проект за диверсификация на икономиката далеч от петрола и за премахване на имиджа си на консервативна, затворена държава.
„Навремето щяхте да имате негативни дискусии за Саудитска Арабия, свързани с нарушенията на човешките права“, каза Андреас Криг, научен сътрудник в Института за близкоизточни изследвания на Кралския колеж в Лондон. „Но сега те се опитват да прокарат нови наративи за това, че са страна на развитие и такава, която може да изгради футуристични градове.“
Но някои анализатори казват, че Саудитска Арабия има сериозна регионална конкуренция от съседен Дубай и катарската столица Доха, като и двете от десетилетия се опитват да се позиционират като регионални туристически и инвестиционни центрове.
„Да си втори в надпреварата винаги е трудно да започнеш, когато искаш да станеш лидер“, каза Саймън Хендерсън, директор на програмата за Персийския залив и енергийна политика във Вашингтонския институт. Той добави, че е особено трудно за Саудитска Арабия, защото „те са прекарали десетилетия в непривличане на чуждестранни, немюсюлмански посетители“.
Но някои се съмняват дали проектът изобщо ще се осъществи. Саудитска Арабия е обявявала подобни мега проекти в миналото, работата по които върви бавно.
Източник:CNN
Превод:RNS