Дружество по Закона за задълженията и договорите с наименование „Консорциум щрабаг – библиотека Варна“ е подало една от петте оферти за строителството на сградата, в която ще се помещава новата градска библиотека във Варна. Справка с търговския регистър показва, че „КОНСОРЦИУМ ЩРАБАГ“ е с управител Марко Милошевич. Наши източници предположиха, че е твърде вероятно това да е синът на лидера на сръбската социалистическа партия Слободан Милошевич поради съвпадение на имената. Дружеството, както изисква закона, е създадено целево за строителството на библиотеката във Варна, както е описано и в наименованието му.

Останалите оферти за строителството на новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна са от „Планекс груп“ ДЗЗД, свързван с председателя на ОбС-Варна, „Камо билд груп“ ЕООД, „Булстрой груп“ ЕООД и от „Комфорт“ ООД, представен от физическото лице – Атанас Костурков, близък до лидера на БСП-Варна и депутат Борислав Гуцанов.

Към настоящия момент комисията по избор на изпълнител извършва проверка на съответствието на ценовите предложения с предварително обявените от Община Варна условия. Прави се още проверка за съответствие на предложената от участниците обща цена и приложените към офертите им количествени сметки.

Припомняме, че в петък, 26 юли, бе издаден протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия за изграждането на новата сграда. Теренът, върху който ще се строи, е определен предварително – това е пространството между улиците „Братя Миладинови“, „Проф. Марин Дринов“, бул. „Осми приморски полк“ и сградата на Община Варна.

Съгласно обявената обществена поръчка, прогнозната стойност на строителството на библиотеката е в размер на 64,3 млн. лв. без ДДС. През тази година в бюджета са заложени 16,4 млн. лв., които са осигурени от държавния бюджет по Националната инвестиционна програма на Министерството на финансите. 

Новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ е един от знаковите проекти на Варна. Тя ще бъде мултифункционален културен център, какъвто досега не е реализиран в България.

В разработката е предвидено библиотеката да бъде с разгърната застроена площ от 28 500 квадратни метра, от които 17 500 квадратни метра наземна част, а останалото – подземни паркинги. Сградата е с капацитет 1 500 посетители. Предвидени са и 1800 квадратни метра зелени площи, което включва зелен покрив и тераса, отворена за посетители на последно ниво на сградата.

Паркингът на библиотеката ще бъде на три нива с автономен 24-часов достъп и 282 паркоместа, като 10% от тях са определени за електромобили. Ще има осигурени и електрически станции за зареждане.