Юридическият довереник на ОбС-Варна Дияна Стефанова (русата на снимката до Т. Балабанов), забърка нов скандал тази сутрин с изявлението си, че размерът на данък „възмездно придобиване на сгради“ е отменен от съда, но никой не смята да връща разликата от 0,4% надвзети суми по всички сключени сделки през м.г.

„Знаем за решението на ВАС. Още от 26.01.2017 г., когато то бе публикувано, вече взимаме данък само от 2,6% от стойността на сделките, не както беше определено 3%. Въпреки това надвзето няма да връщаме, защото то е плащано във време, в което Наредбата, определяща по-високия данък е действала“, коментира юристката.

Наредбата е действала, но тя е оспорена. Некоректно е да се шантажират хората с тези суми, а сега да се отказва да бъде приложена справедливост. Всеки човек обаче, внесъл по-високият данък, може да си иска парите от общината. Ако тя откаже отказът може да бъде оспорен пред съда. Тогава общината ще има да плаща и съдебни разноски и хонорари на адвокати, защото няма съд, който да реши в полза на общината този казус, категорични са варненски адвокати, до които RNS се допита по казуса.

„Поведението на адвоката на ОбС като цяло обезсмисля обжалването и съдебното решение. Според изказването й излиза, че е можело да се сложи 100% данък, да се съберат суми и после никои да няма отношение към грешката и ощетяването на гражданите. Да припомним, че всички извършвани действия по незаконен акт сами по себе си също са незаконни. Това важи и със стара дата. Вероятно точно това ниво на познаване на правото е довело и до грешно увеличеният размер на данъка“, категорични са варненски топ-адвокати.

Припомняме, че варненецът Христо Радославов оспори процедурата по гласуване на по-високият размер данък „възмездно придобиване на недвижимо имущество“ пред Варненския административен съд. Магистратите се произнесоха, че той е незаконен заради неспазена процедура и го отмениха. Преди дни Върховният административен съд потвърди решението на първоинстанционния съд.

Според брокери всеки, сключил имотна сделка през последните 13 месеца е платил данък от 3% върху стойността му, което е поне няколко стотин лева повече на общината дори закупувайки евтин жилищен имот.

За общината не е проблем да установи кой – колко е надплатил, защото тези средства би трябвало да се заприходяват към специален раздел в счетоводството, коментираха икономисти.

RNS