Месец, след като кметът на Добрич – Йордан Йорданов, с разрешение на ОбС продаде 13 декара на границата на градската градина, същият е депозирал Докладна с искане за промяна в ПУП-ПРЗ на въпросния имот. Целта е на терена, продаден на цена като за едногодишен наем на сергия с предназначение „за обществено делово обслужване“, да бъде изграден жилищен комплекс от затворен тип.

добрич, кмет

Още преди местните законотворци да са одобрили промяната в предназначението обаче, на терена усилено работят тежки машини. Те заравняват терена, като от него са унищожени всички дървесни и растителни видове, както и местната фауна.

1 3

Проверка на RNS не установи наличие на информационна табела, каквото е задължителното законово изискване при открита строителна площадка, вероятно защото същата все още не съществува.

Предисторията:

В края на миналия месец с Договор №776 Община Добрич продава на „Соник 63“ ЕООД урегулиран поземлен имот УПИ IV в кв. 815, поземлен имот с идентификатор 76224.626.9521, с площ 13 341 000 кв.м за 1 033 333 лв. без ДДС. Така в центъра на Добрич, на гърба

Преди този акт е проведен търг, на който имотът с данъчна оценка 411  416,40 лв. е изнесен за продан. В него участват още 2 фирми, които по неофициални данни предлагат суми около 800 000 лв.

Според началника на „Канцелария на кмета“ – Галина Миткова, тръжната цена е определена на база на инвеститорския интерес и от лицензиран оценител. Тя не намери нищо притеснително в липсата на предварителна информация кой общински имот колко струва и дали това не създава корупционна среда. Логично, Миткова не бе запозната с подробности по сделката, но подчерта, че имотът е изтъргуван 2 пъти над началната цена – 78 лв. на кв.м.

Запитан как е защитен общественият интерес при тази сделка, председателят на ОбС – Добрич, Иво Пенчев разясни:

ИВО ПЕНЧЕВ, Радио Добруджа

„Сделката е изрядна! Блестяща! Добричлии трябва да са изключително благодарни, че най-после имотът е продаден. Това беше градското сметище! Спира каруца и изсипва боклуци. Купувачът е най-богатият мъж в Добрич. Той прави добри неща за умрелия Добрич. Преди това купи два имота, след този ще купи още един. Трябва да сме щастливи, че намерихме на кого да продадем това сметище. Вижте кой е купувачът, той е най-богатият! Началната цена беше 532 000 лв. Все пак получихме два пъти повече. Не сменихме предназначението на имота преди търга не защото сме искали да ограничим потенциалните купувачи, а защото за това няма пари“.

7 8 9

Реално обаче, имотът граничи с градската градина на Добрич. Буквално на границата му са алеи, езеро, детски площадки, зеленина и тишина. Според добричлии парцелът е изключително атрактивен заради централното си местоположение и градската градина. Не случайно над него други предприемчиви са построили впечатляващи недвижими имоти.

11 10

RNS получи противоречива информация по казуса, включително и по цената на имота. По тази причина очакваме прокуратурата да провери:

  • налице ли са престъпления по служба
  • налице ли е нарушаване на обществения интерес от тази сделка
  • сделката предвидена ли е в Годишната програма за разпореждане с общински имоти
  • има ли действащ ПУР и ако няма, за чия сметка ще се изградят комуникации в частния имот и на каква стойност се очаква да бъдат те
  • има ли извозване на пръст от обекта, ако има – по какъв график и до кое сметище
  • колко и какви видове растителност са унищожени, налице ли е документацията за това и по какъв начин ще бъдат възстановени

В очакване на произнасяне на компетентната институция, RNS очаква отговори  на въпросите от добричлии, местната законодателна и изпълнителни власти:

78 лв. на кв.м ли е цената на описания имот, колко общински съветници и само от управляващата ГЕРБ ли са заявили желание за апартамент в бъдещия затворен комплекс, фирма – близка до председателя на ОбС – Иво Пенчев, ли е ангажирана със строителството на комплекса от затворен тип, ощетен ли е обществения интерес със сделката, от която хипотетично биха могли да се получат в пъти повече средства за общинската хазна.

И най-важният – кой ще поеме политическата отговорност, ако сделката е укорима?

Само да не се окаже, че е ОбС – който е колективно безотговорен орган.

RNS