Екипи от лекари от психиатричната болница в Лийстал, Швейцария, и психиатричните клиники в УМБАЛ „Св. Марина“ направиха работна среща във Варна.
Повод за визитата на швейцарските специалисти бе 25 години от старта на първото международно сътрудничество между двете болници. Ръководителите на екипите – проф. д-р Стефан Тодоров и д-р Теодор Кан, Доктор хонорис кауза на МУ-Варна и почетен жител на Варна, направиха кратка ретроспекция на сътрудничеството и на постигнатите високи резултати в областта на психиатрията.
Гостите бяха приветствани и придружени по време на визитата си и от зам.-ректора по международно сътрудничество, акредитация и качество в МУ-Варна проф. Тодорка Костадинова и от зам.-директора по лечебно-диагностичната дейност проф. д-р Силва Андонова.
Швейцарските психиатри отчетоха изключителния напредък на психиатричните клиники в Университетската болница във Варна както по отношение на реновираната материална база, така и по отношение на прилагането на нови концепции в терапиите към психичноболните пациенти и създадената толерантна среда за тяхната реинтеграция в обществото и подобряване на качеството и условия за лечение. Най-голямо впечатление им направи развитието и прилагането на съвременните терапевтични програми, включващи елементите на социалната психиатрия и осигуряване на социална среда и подход при лечението.
Напредъкът при прилагане на нови концепции за лечение, развитието на социалния аспект в психиатрията, реновираната материална база и модерната среда като част от терапията в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна, както и високотехнологичната апаратура в болницата са отлични предпоставки за активиране на нови, бъдещи проекти между български и швейцарски лекари.
„Съвместната работа между лекарите в УМБАЛ „Св. Марина“ и швейцарските специалисти ще продължи. Предстои подписването на нов договор за сътрудничество между нашата и швейцарската болница“, коментира изпълнителният директор проф. д-р Валентин Игнатов.
В структурата на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна има 4 психиатрични клиники и работят общо 23 лекари, от които 2 професори, 4 доценти, 11 лекари – психиатри и 6 специализанти, 68 медицински специалисти – 5 психолози, 2 социални работници, 56 медицински сестри и фелдшери, 4 трудотерапевти и 1 възпитател, както и 42 санитари. Клиниките са структурирани и функционират по утвърдени стандарти и дейността им обхваща всички аспекти в психиатрията – обща, съдебна, детско-юношеска и дневен стационар. Болницата прилага комплексен подход при лечението на всички пациенти с психични заболявания, включително и при афективни разстройства и зависимости, и се извършват съдебно-психиатрични експертизи.