С изключително висок процент на обществена подкрепа, почти 65%, започва мандата си като президент Румен Радев. Признанието за харизмата на новия държавен глава идва от данните на Центъра за анализи и маркетинг от национално представително проучване на обществено-политическата ситуация в България. Анкетата е направена между 3 и 7 февруари. Социолозите допълват, че Радев все пак не е успял да преодолее рекорда на Петър Стоянов, който е стъпил на „Дондуков“2 с одобрението на 75%.

Освен Радев, с обществено доверие се ползва и служебният премиер проф. Огнян Герджиков. Той получава одобрението на всеки втори от анкетираните. На трето място е вицепрезидентът Илияна Йотова с рейтинг 40,7%. Социалистката изпреварва с малко кметицата на София Йорданка Фандъкова, която е с 39,8% доверие. Челната петица се затваря от Бойко Борисов с положителен рейтинг от 35,4%.

С отрицателен рейтинг и общественото недоверие с около и над 70% са лидерът на „Атака“ Волен Сидеров и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Платно след тях са лидерите на Реформаторския блок – Меглена Кунева, Божидар Лукарски, следван по отрицателен рейтинг от Радан Кънев. Юлий Павлов коментира, че „шизофренната позиция“, в която е бил Реформаторският блок преди напускането на ДСБ, е допринесла доста за това положение.

От Центъра за анализи и маркетинг сравниха нагласите след президентските избори през декември и ситуацията сега – оказва се, че песимистите намаляват. Тези, които са реалисти, остават в рамките на 45-46%. Увеличили са се хората, които очакват положението в страната са се подобри. През декември те са били едва 16%, а сега са 28%. Според директора на центъра Юлий Павлов това се дължало на успешния подбор на служебното правителство. „Разликата между ГЕРБ и БСП от резултатите, които ще излязат от урните, е 1,1%. От статистическа гледна точка това означава паритет между първите политически сили“, добави той.

Близо две трети са посочили като основен проблем ниските доходи, в челната тройа са безработицата и здравеопазването. 41,3% виждат като основен проблем на страната корупцията по високите етажи на властта, престъпността – 26%, образованието – 17,8%. Бежанците се посочват като основен проблем от 15,9% от респондентите. Демографската криза, състоянието на пътната мрежа и настилки, проблемите със съдебната система са други от проблемите, които притесняват сънародниците ни.