Варненските занаятчии и сътвореното от тях могат да са част от визитката на морската столица като туристическа дестинация 4 сезона в годината. Няма нищо друго толкова уникално, разнообразно, красиво, стоплящо, направено с вдъхновение и от сръчни ръце като изделията на местните занаятчии.

Обединена Европа с отворени граници и възможности за свободно движение на хора и товари е изключително полезна за бизнеса. В този процес се губятдо известна степен самобитните традиции и предмети от бита на прадедите ни, които и днес служат не само за емоционалната връзка между поколенията, запазват народната памет, но и отразяват типичния български дух.

В най-популярните хипермарките в ЕС, в които често биват водени туристи от други страни, както и в големите търговски обекти често се предлагат еднакви стоки. За съжаление в някои от случаите цените на българския пазар превъзхождат тези в съседните ни държави.

За да впечатлим чужденците Варна трябва да може да предложи атрактивни артикули. Такива, които хората ще харесат, ще научат от създателите им как точно са направени, каква история и емоция пазят и носят, ще ги отнесат в дома си и ще разказват на роднини и приятели за тях.

Какво по-просто и по-уникално от измайсторените от варненските занаятчии би могло да бъде различното от традиционните стоки?

Изделията не само са естетични, но и заради изключително богатия български фолклор, те са лесно различими в масовите стоки на търговците.

Общинската администрация на Варна и ръководителите на различните културни институции полагат усилия морската столица да се наложи като привлекателна дестинация за 4 сезона чрез туризма, който е един от основните отрасли в структурата на икономиката. За това работят не само примамлимото географско положение, но и с добрите инфраструктура и комуникационни връзки. Варна има жп-гара, морска гара, летище, на което над 60 авиокомпании изпълняват полети от и до 110 дестинации. Резонно Варна се презентира с уникалното съчетание на природни ресурси – 32 км морската брегова линия, златни плажове, лонгозни гори, повече от 20 минерални извори, с богато културно-историческо наследство и традиции, които дават огромни възможности за почивка и развлечения, за развитие на културен, морски, ваканционен, уелнес, бално, медицински и спа туризъм.

Културният календар на града е изключително богат – Варна е домакин на много международни фестивали, сред които Международният музикален фестивал „Варненско лято“, Международният балетен конкурс, Международният театрален фестивал, Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ и др. Пак тук се организират ежегодно няколко фестивала на майсторите на традиционни занаяти.

Може би заради щедрото лято, изпълнено с организирани събития, зимните месеци изглеждат малко скучни. Част от възможностите за привличане на туристи в морската столица категорично са варненските занаятчии. Ефектът би бил по-значим, ако за тях има място, на което целогодишно да работят и предлагат изделията си. В разговорите ни с варненски майстори на традиционни занаяти се изясни, че мнозина не само мечтаят за такова място, но и са готови да предложат адекватни локации за работещ туристически бизнес.

Липсата на реално работеща Занаятчийска камара във Варна в момента пречи за популяризирането на изработеното от майсторите. Те нямат „шапка“, която да се ангажира с административното обслужване и с рекламната дейност, които биха подпомогнали успеха на творците и биха допринесли за туристическата реклама на морската столица целогодишно.