През последните 2 десетилетия се наблюдава феномена 60% от хората, завършили висше образование, да упражнявате професии и да заемат длъжности, които не изискват такава квалификационна степен.
Това обяви проф. Пепка Бояджиева от Института за изследване на обществата и знанието към БАН на конференция на тема „Пазар на труда, образование, заетост: съвременни предизвикателства и перспективи“. Тя цитира рейтинговата система на висшите учибища у нас.
„Младите хора с висше образование имат най-ниски нива на безработица – малко над 3%. Явлението се наблюдава във всички европейски страни и е по-силно изразено в Испания, Естония, Ирландия и Великобритания“, уточни Бояджиева.
Процентът на висшистите, които заемат постове, които не изискват диплома за това, обаче е различен в зависимост от специалността, която е завършена. Оказва се, че днес все повече има значение и не само какво учиш, а и къде завършваш.
Бояджиева акцентира, че преди да изберат кариера, е полезно за младите да се поинтересуват от нуждите на пазара на труда в населените места, където смятат да се устроят. Положителното е, че с времето, процентът на хора, които не работят по специалността, намалява в следващите години на професионалната им реализация.
RNS