Какво общо има началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” – Боян Медникаров, като обществена фигура с частна чуждестранна фирма, с 0 служители и повече от амбизиоцен безнес проект? Случайно ли в социалната мрежа се появяват снимки, на които е той е един от хората, заели се да реализират ветрогенераторен парк край българските брегове? Какво общо има военноморското училище с бизнеса с ветрогенератори, които този път ще бъдат разположени в морето, при това на такова отстояние и дълбочина, че ще застрашат корабоплаването и съществуването на рибарския бизнес? Получава ли нещо въпросният Медникаров за специфичния вид „лобизъм“ – колко и на какво би бил способен за него?
Въпроси, които няма да изпратим във ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“, защото нямаме спомени да сме получили отговори на които и да е зададени от нас питания през годините.
Факт е, че Боян Медникаров се е изтъпанил на снимки с един от участниците в проекта с ветрогенераторни паркове в морето. При това във военна униформа на Българската армия.
А, кои са другите двама от английската фирма: Александър Господинов, представящ се за бесарабски българин, но не говорещ майчиния си език, започнал кариерата си във Великобритания – каквото и да значи това + Петър Михов – възпитаник на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“. Първият е едноличен собственик на компанията Hooragan. Според maritime.bg тя е регистрирана преди година с капитал от 100 паунда, няма нито един служител. За изграждането на ветрогенераторния парк ще са й нужни 4 млн. паунда, а собственикът не крие, че след като получи концесията е възможно да продаде бизнеса си. Вторият е „свързващото звено“ – бивш възпитаник на ВВМУ-Варна.
Всичко това навежда на предположението, че въпросната фирма може да е „бушон“, на който да е възложено спечелването на концесията за определена част от морето и за това да се стреми да бъде лансирана от публичи авторитети, какъвто е който и да е началник на ВВМУ-Варна.
От публичните изяви у нас, включително и разговор с рибари, стана ясно, че чужденецът искат да направи 3 ветрогенераторни паркове в морето край Дуранкулак и Каварна. Те ще са в непосредствена близост до брега на дълбочина от 20 до 60 м. Идеята бе отхвърлена от рибарите, които са категорични, че по този начин ще се възпрепятства корабоплаването и ще се застраши съществуването на бизнеса им.
Да се чуди човек как точно България се е оказала по-благоприятна за частния ветрогенераторен бизнес от Великобритания?
Докато рибарския бранш е на нокти заради чужденецът, решил да развива бизнес в нашето море, шефът на военноморското училище се снима с част от екипа на фирмата. За мнозина това е негласна подкрепа и използване на служебно положение, възползване от авторитета на ВВМУ. Не, че има някаква връзка между неговата длъжност и частните ветрогенераторни паркове, но у нас нищо подобно не се прави безвъзмездно, категорични са противници на идеята. Сега най-интересното е Медникаров ще получи ли процент при реализирането на идеята и ако това стане неофициално как ще плати данъците си за този приход, питат същите.