ЛОНДОН, 11 март. /ТАСС/. Само половината от танковете Challenger 2, прехвърлени от Обединеното кралство на Украйна през 2023 г., могат да бъдат използвани от украинските въоръжени сили за бойни действия. Кореспондентът на вестник The Sun е информиран за това от военнослужещи от частта, която разполага с британски танкове. Те също така говориха за недостатъците на Challenger 2, сред които беше твърде голямата маса на танка.
Както отбелязва изданието, 5 от 14-те танка са неизправни и чакат резервни части, доставката на които от кралството може да отнеме месеци. Единият е унищожен от руския БЛА Lancet, а друг се използва от украинските въоръжени сили за обучение на украински танкови екипажи дълбоко в тила. Съобщава се също, че два Challenger 2s са били повредени по време на бойни операции, но са били ремонтирани, като на единия от тях е сменена цевта.
„Отнема много време, за да получим резервни части. Логистиката е много сложна, както тук, така и от ваша страна“, каза командирът на украинска танкова рота с позивна Кайфарик пред The Sun.
Според него това е една от основните трудности, свързани с експлоатацията на британските танкове. Танкерът каза още, че някои части на Challenger 2 са се счупили „от самото начало“, докато други са изисквали честа подмяна. Според него става дума за някои компоненти от купола на танка и системата за прецизно насочване, както и гумени накладки на гусениците. В същото време украинските военни високо оценяват точността на оръдията Challenger 2, които, според него, позволяват точно поразяване на обекти на разстояние до 4,5 км.
Предимства и недостатъци
„Това е много мощно оръжие, но всичко зависи от това как да го използваме“, каза източникът. „Основният проблем на Challenger 2 на бойното поле е командирът, който не разбира защо е създаден този танк, какви са неговите силни и слаби страни“, добави военният.
Друг недостатък на 62,5-тонния Challenger 2 е теглото му. Журналистите от The Sun, поканени на стрелбата, която се проведе на украински полигон „до фронтовата линия“, пишат как танкът, на чиято купола са били поставени британците, е заседнал в блатисто дере. За да го измъкнат оттам, е използван друг танк.
„Всичко има своите плюсове и минуси, а в случая минусът е мобилността. Способността на танка да маневрира на земята. От време на време той засяда в калта, защото е много тежък“, главният инженер на компанията позивна Chol, каза пред репортери.
Кореспондентът на Sun също така отбелязва, че предадените на украинските въоръжени сили танкове Challenger 2 не използват допълнителни защитни елементи с тегло 12 тона, които са били използвани в Ирак. Според него украинските танкови екипажи са се опитали самостоятелно да укрепят бронята на един от британските танкове, като са заварили стоманени плочи отпред, както и от едната страна. Споменават се и метални „клетки“ на кулите на британските танкове, които трябва да предпазват от нападение от въздуха. По думите на командира на украинска рота военните са платили монтажа им от лични средства.
СНИМКА Танк Challenger 2© Министерство на отбраната на Украйна