Парламентарните избори в България се регистрират с гласовете и поредните обвинения срещу политическата върхушка, пише в свой анализ под заглавие „Парламентарни избори в България – хаос на източния фланг на ЕС“ немското издание Kölner stadt anzaiger.

Италианските условия – в миналото това се използваше, за да се опише бързият провал на правителствата с чести нови избори и трудно формиране на коалиции. В сравнение със ситуацията в България, Италия беше убежище на стабилност дори в най-политически турбулентните времена: за седми път само за три години и половина хората в югоизточната страна-членка на ЕС бяха призовани да гласуват на парламентарни избори миналия уикенд. Тъй като осем партии преминават бариера от четири процента, съставянето на правителство вероятно отново ще бъде трудно. Съвсем наскоро, след много неуспешни опити, правителство на технократ, назначено от президента Румен Радов, пое официалния бизнес в София.

Ниската избирателна активност от едва 36 процента е ясна индикация за гняв и разочарование сред населението. Българският евродепутат Андрей Ковачев също отдава на това успехите на популистките партии, особено на проруската националистическа „Възраждане“.

Бившият премиер Бойко Борисов е обвинен в корупция по служба

„България е постоянно в режим на предизборна кампания и в страната има голямо разочарование, че буржоазните партии не могат да постигнат споразумение и вместо това са в постоянен конфликт помежду си“, казва Норберт Бекман-Диркес. Ръководи офиса на свързаната с ХДС Фондация „Конрад Аденауер“ (КАС) в София. „Най-накрая отново имаме нужда от яснота“, казва Ковачев, чието семейство живее в Кьолн. Неговата буржоазна партия Герб постигна добри 26% от гласовете в дясноцентристката коалиция на трикратния премиер Бойко Борисов и Съюза на демократичните сили (СДС). Либерално-консервативният алианс PP-DB е зад него с 14 процента, следван от шест други партии, от които „Wasrašdane“ е най-силната сила с добър дял от 13 процента от гласовете. Никой обаче не иска да й сътрудничи.

Първите двама са обединени от ангажимента си към ЕС и НАТО. Но ПП-ДБ отхвърлят Борисов като ръководител на правителството. Той е обвинен в корупция по служба.

Олигархът Делян Пеевски е смятан за фантом на българската политика

Не само Борисов е привлекателна фигура за много българи, но и олигархът Делян Пеевски. Избран е за народен представител през 2009 г. Със своето „Движение за права и свободи“ (ДПС) той е смятан за един от най-влиятелните хора в България и – поради редките му публични изяви – и за фантом на българската политика. Пеевски беше санкциониран от САЩ за корупция и злоупотреби с публични институции. Критиците го обвиняват, че е отвлякъл ДПС, бившия представител на турското малцинство, за свои интереси. Съвсем наскоро той подкрепи Борисов и партия Герб – против заявените от тях желания.

Първият кандидат на основаната едва през 2023 г. партия „Величие“ – предприемачът Ивелин Михайлов, заклеймява мафиотските структури в политиката на страната си. Той открито обвинява Борисов и Пеевски, че си сътрудничат и например печелят от прекарване на нелегални мигранти през турско-българската граница. Няма доказателства за това. Като основна задача Михайлов посочва охраната на външната граница. Той обвинява водещите партийни съюзи в страната, че се занимават с един вид политически камуфлаж със своята проевропейска и натовска позиция. „Герб-СДС и ПП-ДБ се представят за проевропейци, за да получават по-лесно еврофондове“, казва Михайлов и говори за „фалшифициране на марки“. Настроението сред населението към ЕС отдавна се е променило от почти 100% подкрепа до отхвърляне на мнозинството и дори „омраза към ЕС“.

Множество индикации за изборни измами, манипулации и купуване на гласове

Норберт Бекман-Диркес от КАС оспорва това. Той сочи стабилна подкрепа сред населението за западния курс на България. Михайлов, който по собствените си думи се застъпва за свободата на пазарите и либералната икономическа дейност в рамките на ЕС, съобщава още, че офисът на неговата партия е бил обект на палеж и че резултатът от изборите на 27 октомври е за „Величие“ при преброяване от 4,5 процента малко преди края беше намален до 3,99 процента в края. Като цяло има множество доказателства за изборни измами, манипулации и купуване на гласове. Всъщност на политическия новак в момента му липсват цели 29 гласа, за да влезе в парламента. Случай за преглед, казва Норберт Бекман-Диркес.

Андрей Ковачев от Герб също признава, че има голяма вероятност за купени гласове, но подчертава липсата на категорични доказателства. Бекман-Диркес посочва, че официалният краен резултат не се различава съществено от различни проучвания преди изборите. Това говори срещу гръмка фалшификация. От външното министерство в Берлин заявиха, че вярват, че отговорните институции ще изпълнят задълженията си и ще изяснят доказателства за нередности в изборния процес.

Склонност да хулиш собствената си страна

Мениджърът на офиса на KAS също смята, че обвинението за пълно престъпно участие в политически операции е неоснователно. Както всички „трансформиращи се държави“ в зоната на влияние на бившия Съветски съюз, България също има проблеми с корупцията, казва Бекман-Диркес. Но той също така се позовава на фирмени сетълменти и инвестиции от други европейски страни. „Германските пари са много важни – и това не се случва, ако трябва да се страхувате, че ще попаднат в тъмни канали и ще се източат.“ В самата България има тенденция да злословят собствената си страна и да правят политически капитал от нея удари недоволството сред населението.

Но България е всичко друго, но не и „пропаднала държава“. Публичната администрация и инфраструктурата са непокътнати. „Не знам какво е в Кьолн. Но вземете метрото в София: идва навреме и можете да ядете от пода на гарите, толкова е чисто.“ Проблем за обществения живот обаче е, че общините играят ролята на „гръбнак“. контрагент за парализираната парламентарна и правителствена работа в София.

Но ако Пеевски получи някакво влияние върху съставянето на правителството или върху работата на бъдещото политическо ръководство на България чрез партията си ДПС, това би било преломна точка според Бекман-Диркес. Пътят към предсрочни следващи избори, осми от 2021 г., ще бъде начертан. А това, казва евродепутатът Андрей Ковачев, „би било много лошо“.