„В момента е по-работоспособна ситуацията. На заден план са претенциите за кадрови въпроси, които бяха в предишния мандат“, заяви преди дни председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. И с още думи обясни как сега им било много по-добре, работят много по-лесно и като цяло им е много по-приятно, отколкото преди, когато коалиционният партньор бе друг.

Разбира се, че „патриотите“ са по-лесни. Те нямат своя политическа програма, но са удобен инструмент за тестване на всякакви приумици. Нямат и свои кадри, които да предложат в управлението, но с готовност търгуват полагащите им се места. Не заемат и текущи позиции по актуални въпроси, но пък могат да попритиснат този или онзи с резки изказвания, които забравят още след ден. „Обединени патриоти“ не притежават нищо, което да ни кара да ги приемаме като политическа сила.

Онези близо 320 хиляди българи, гласували за „Обединените патриоти“, се оказаха най-нахално измамените избиратели – защото не получават нито идеите, нито хората, които подкрепиха. Коментар от Иван Бедров: (05.05.2017)

Напред – без програма и без хора

Тези дни депутати от ГЕРБ координирано повтарят как в програмата за управление на правителството има 850 мерки. Твърдят, че била готова. Програма обаче не е публикувана. На няколко пъти управляващите обещаваха това да стане „в близките дни“. Почти 100 дни след избирането на правителството това не е факт. Винаги наличието на подобен документ е било по-важно за малките коалиционни партньори, защото написаната програма е поемане на конкретни ангажименти. И винаги е по-удобно за голямата политическа сила да не бъде ограничавана от нещо написано, което би трябвало да включва исканията и мерките, заради които по-малките подкрепят управлението. Нашият случай не е такъв.

Още при избирането на кабинета „Обединени патриоти“ показаха, че са готови и да търгуват полагащите им се постове на неизвестна за публиката цена. Не се посвениха да признаят пред медиите, че тепърва се запознават с министъра на икономиката, който обаче зае поста от тяхно име. Номинираха още няколко заместник-министри, които могат да бъдат свързани или с други политически сили, или с кръгове около Делян Пеевски. Как да не им е лесно на ГЕРБ да управляват с такива партньори? Та те не знаят какво искат, нито знаят с кого и как го искат. Разбира се, става дума за политически искания. Ако има други, то и те остават скрити за публиката.

Deutsche Welle Bulgarische Redaktion Ivan BedrovИван Бедров

Като опитни зайчета

И липсата на програма, и липсата на подготвени и политически представителни кадри могат да бъдат донякъде компенсирани, ако има политическо поведение след това. Т.е. заявяване на ясна позиция и нейната последваща защита. Валери Симеонов в един момент се зае с приватизацията на Български морски флот – имало много нарушения и трябвало сделката да бъде развалена. Не знаем какво е искал да тества с това изказване, дали тестът е бил успешен и изобщо какъв и за кого беше този сигнал. Но ако една политическа сила наистина е убедена, че има достатъчно данни за нарушения на приватизационен договор и основания за сериозни последици от това, тя заявява ясно тази своя позиция и я отстоява. И пред избирателите, и пред медиите, но – преди всичко – в рамките на коалиционния формат на управление. Нашият случай обаче не е такъв и темата бе бързо забравена.

След това Симеонов реши да отменя доплащането за стаж, т.нар. клас. В негова защита се изправи председателят на най-голямата работодателска организация – същият Кирил Домусчиев, от когото Симеонов искаше да отнема Българския морски флот седмица по-рано. Още седмица по-късно „патриотът“ се извини за хрумването си – не било нито политическа позиция, нито намерение, нито нищо. Ей така, думи. Проба – грешка.

На фона на всичко това дори екстремистките залитания на „патриотите“ може да започнат да изглеждат като дребни проблеми, а не са. Не е дребен проблем и фактът, че активистка „патриотка“ бе арестувана за трафик на бежанци, докато лидерите ѝ „бранят“ България от тях. Не е дребен проблем и фактът, че един от лидерите „патриоти“ настоява за повече присъствие по границата, а после настанява командированите служители на реда в хотела си. Не е дребен проблем и фактът, че евродепутатът „патриот“ е избран след финансирана от КТБ предизборна кампания, а днес се прави, че не помни. Как да не ти е сладко да управляваш с такива хора? Няма програма, няма позиция, няма политика. Има само интерес. И цена. Буквално.

dw.com